Έχασε την ευκαιρία ο Παναθηναϊκός στη Μαδρίτη, ήττα 75-72 από Ρεάλ

Ιστορική ευκαιρία για break στη Μαδρίτη απώλεσε ο Παναθηναϊκός στο Game 1 της σειράς των πλέι οφ της Euroleague, απέναντι στη Ρεάλ. Οι «πράσινοι», οι οποίοι είχαν βρεθεί στο +6 στο 36΄, έπεσαν με το τελικό 75-72 στο Wiznik Center. Ο Παναθηναϊκός θα έχει ακόμη μία ευκαιρία για break στη Μαδρίτη (19/4, 22:15), πριν η σειρά μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ για τα Games 3 & 4 (αν χρειαστεί).

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72

Ο Παναθηναϊκός αυτοκτόνησε στο τελευταίο τετράλεπτο της αναμέτρησης, βλέποντας τον παίκτη που… αναστήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και μαζί του… παρέσυρε και τους «πράσινους», τον Νικ Καλάθη, να τον καταδικάζει σε ήττα… Ο αρχηγός του «τριφυλλιού», που είχε γράψει από τα 6.75 το 66-72 στο 36΄, αστόχησε σε δύο κομβικά τρίποντα, υπέπεσε σε ένα ολέθριο λάθος, ενώ τα απερίσκεπτα φάουλ του έστειλαν τους Μαδριλένους στη γραμμή των βολών, απ` όπου πέτυχαν την ανατροπή…

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων», που δεν βρήκαν καλάθι στα τελευταία 3:52 λεπτά του αγώνα, ο Νικ Καλάθης, ο οποίος σημείωσε τους 12 από τους 17 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν κατάφερε να βγει από τον αγωνιστικό… λήθαργο που είχε υποπέσει στα 30 λεπτά που είχαν προηγηθεί. Σπουδαία εμφάνιση από τον Ιαν Βουγιούκα (10π., 6ρ.), ενώ πολύτιμοι ήταν οι ΝτεΣόν Τόμας (12π.), Κιθ Λάνγκφορντ (9π.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (8π., 7ρ.). Στα 7 λεπτά που έμεινε στο παρκέ ο Λούκας Λεκαβίτσιους έδειξε να ανταποκρίνεται καλύτερα από τον Νικ Καλάθη, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο αποχώρησε έχοντας ματώσει στο αριστερό μάτι, μετά από χτύπημα που δέχθηκε.

Από τους πρωταθλητές Ευρώπης ξεχώρισε ο Τζέφρι Τέιλορ με 13 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αποδείχθηκε ο Φαμπιέν Κοζέρ (12π.) και ο Ρούντι Φερνάντεθ των τελευταίων λεπτών…