Ατλέτικο-Μαρσέιγ στον τελικό του Europa League (φωτογραφίες)

Το γκολ του Ντιέγκο Κόστα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έστειλε την Ατλέτικο Μαδρίτης στον τελικό του Europa League. Οι «ροχιμπλάνκος» επιβλήθηκαν με 1-0 της Άρσεναλ στο «Wanda Metropolitano» και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο «Εμιρέιτς» εξασφάλισαν το «εισιτήριο» για τον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί στις 16 Μαΐου στο γήπεδο της Λιόν. Αντίπαλος της θα είναι η Μαρσέιγ.

Diego Costa scores for Atletico Madrid before half-time to put his side into the lead during the second leg of the semi-final
Costa raises his fist to the Atletico Madrid supporters inside the Wanda Metropolitano on Thursday night in Spain
Arsenal's players look crestfallen after conceding in the first half and so close before going in for the half-time break
The Atletico Madrid players complete a lap of the pitch at full-time to show their appreciation to the home supporters

Το 250ό ευρωπαϊκό ματς του Αρσέν Βενγκέρ ως προπονητή της Άρσεναλ δεν στέφθηκε με επιτυχία για την ομάδα του Αλσατού τεχνικού, ο οποίος θα αποχωρήσει το καλοκαίρι από τον πάγκο της μετά από 21 χρόνια χωρίς να έχει κατακτήσει κάποιο ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Με την 5η σερί εντός έδρας νίκη της στα πέντε τελευταία ματς της διοργάνωσης η ομάδα του (τιμωρημένου) Ντιέγκο Σιμεόνε θα επιδιώξει να κατακτήσει το τρόπαιο για δεύτερη φορά μετά από 8 χρόνια (το είχε καταφέρει τη σεζόν 2009/2010 απέναντι στην Φούλαμ).

Μετά από 14 χρόνια και την ήττα της από την Βαλένθια, η Μαρσέιγ επιστρέφει σε τελικό του Europa League.

Ο συγκλονιστικός αγώνας επί αυστριακού εδάφους βρήκε νικήτρια την Σάλτσμπουργκ με 2-1 στην παράταση (το 90λεπτο τελείωσε με 2-0 υπέρ των γηπεδούχων), αλλά η ομάδα που πανηγύρισε ήταν αυτή του Ρούντι Γκαρσία, η οποία στις 16 Μαΐου επί γαλλικού εδάφους (Stade de Lyon) θα αντιμετωπίσει την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Με «όπλο» την έδρα της (συμπλήρωσε 39 ματς χωρίς ήττα) η Σάλτσμπουργκ κατάφερε να «ισοφαρίσει» το σκορ του πρώτου αγώνα στο «Βελοντρόμ» με το γκολ του Αμαντού Χαϊνταρα στο 53΄ και το αυτογκόλ του Μπουνα Σαρ στο 65΄.

Rolando scores a dramatic late winner to book Marseille's place in the Europa League final
Marseille book their place in the Europa League final as Rolando scores in extra time
The French side celebrate with the travelling support after the final whistle in Austria
Valon Berisha struggles to hold back the tears as Salzburg fall at the final hurdle
Salzburg celebrate their second goal after they level things up on aggregate on Thursday
Salzburg's Xaver Schlager shoots towards goal as Marseille players claim for handball
Bouna Sarr inadvertently turns the ball into his own net after trying to block Schlager's shot
The Austrian champions celebrate the second goal as Marseille look bewildered
Amadou Haidara celebrates scoring after he dribbled through the Marseille defence
The 20-year-old scored a fantastic solo-effort to spark a comeback for the Austrian side
Former West Ham playmaker Dimitri Payet tries to hold off Diadie Samassekou in the first half
Marseille's Jordan Amavi (R) vies for the ball with Salzburg's Fredrik Gulbrandsen on Thursday
A red mist covered the pitch as the home fans created an intimidating atmosphere in Austria

Το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, όπου η έμπνευση του Γκαρσία να ρίξει στο ματς τον Ρολάντο στο 101΄ αντί του Σανσόν αποδείχθηκε… προφητική. Στο 116΄ από το κόρνερ του Παγέ ο Πορτογάλος αμυντικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τη Μαρσέιγ στον τελικό.