Τρίτη στην Euroleague η Ζαλγκίρις, 79-77 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η άμυνα της Ζαλγκίρις Κάουνας στην τρίτη περίοδο «στραγγάλισε» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, οι Λιθουανοί άντεξαν στο comeback των Ρώσων στον… επίλογο του αγώνα και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους τερμάτισε στην τρίτη θέση της Ευρώπης.

Η «σταχτοπούτα» του εφετινού φάιναλ φορ της Euroleague στο Βελιγράδι επικράτησε 79-77 στο «μικρό» τελικό, με τον Δημήτρη Ιτούδη να ολοκληρώνει άδοξα το εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της ΤΣΣΚΑ και τους… τριγμούς στην καρέκλα του να ακούγονται μέχρι τη Μόσχα.

Παούλιους Γιανκούνας (15π.) και Βασίλιε Μίτσιτς (15π.) πρωταγωνίστησαν στην επίθεση της Ζαλγκίρις, ενώ από την ΤΣΣΚΑ που δεν ολοκλήρωσε μία τεράστια ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, βασιζόμενη στην ευστοχία της από τα 6.75 (σ.σ. μέτρησε 6 τρίποντα σε αυτό το διάστημα), ξεχώρισαν οι Μιχάιλ Κουλάγκιν (14π.) και Οθέλο Χάντερ (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-41, 48-69, 77-79

Ο Χίγκινς μπήκε «ζεστός» από τα 6.75 και με την ΤΣΣΚΑ να δείχνει μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα, οι Ρώσοι προηγήθηκαν γρήγορα με 11-4 (4΄). Ωστόσο, οι Λιθουανοί έβγαλαν αντίδραση, ήλεγξαν τα ριμπάουντ και με σερί 0-8 προηγήθηκαν στο 6΄ με 11-12, για να μη χάσουν το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (19-22).

Η Ζαλγκίρις συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, εκμεταλλευόμενη την αδυναμία της ΤΣΣΚΑ στην περιφερειακή άμυνα και με πρωταγωνιστές από τα 6.75 τους Μίτσιτς και Γιανκούνας ξέφυγε στο 18΄ με 31-38, για να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (35-41).

Στην τρίτη περίοδο, η άμυνα της Ζαλγκίρις είχε την τιμητική της, με την ΤΣΣΚΑ να… μαρτυρά και μετά το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 2-19 που δέχθηκε να βρίσκεται στο μη αναστρέψιμο -23 (37-60 στο 26΄).

Ωστόσο, οι Ρώσοι βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 στο τελευταίο δεκάλεπτο και ευστοχώντας στο έκτο τρίποντο τους σε αυτό το διάστημα ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους σκορ 28-10, μειώνοντας σε 76-79 στο 39΄.

Ο Κουλάγκιν, ο οποίος με δύο κολλητά τρίποντα είχε ολοκληρώσει το comeback της ΤΣΣΚΑ, αστόχησε στην πιο κρίσιμη βολή (77-79 στα 39΄΄) και στο νικητήριο τρίποντο των Ρώσων στα 5΄΄, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να κόψει πρώτη το νήμα του τερματισμού χωρίς μεταβολή στο σκορ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Κορομηλάς (Ελλάδα), Λοτερμόσερ (Γερμανία)

Οι συνθέσεις:

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 5 (1), Ραντ 7 (2), Φριντζόν 5 (1), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 9 (1), Κλάιμπερν 2, Χίγκινς 12 (3), Κουλάγκιν 14 (3), Χριάπα 3 (1), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 14 (8 ριμπάουντ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Πάνγκος 9 (1), Τουπάν 6, Ούντριχ 2, Γιανκούνας 15 (1), Μιλάκνις 3 (1), Μίτσιτς 15 (1), Ουάιτ 4 (7 ριμπαόυντ), Καβαλιάουσκας 9 (5 ριμπάουντ), Ουλανόβας 14 (1).