2ος στη βαθμολογία ο Ολυμπιακός

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον ευρωπαϊκό θρίαμβο επί της Μίλαν, ο Ολυμπιακός… παρέσυρε και την Λαμία στο “Γ. Καραϊσκάκης”, «σκαρφαλώνοντας» στη δεύτερη θέση, μετά τη… γκέλα του Ατρομήτου, και συνεχίζοντας την… καταδίωξη του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν άνετα με 3-0, για την 14η αγωνιστική της Super League, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 7η εφετινή ήττα. Γκερέρο (32΄), Φετφατζίδης (46΄) και Ελαμπντελαουί (51΄) ήταν οι σκόρερ των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας για ένα γρήγορο γκολ, αλλά όλες οι επιθετικές του προσπάθειες έβρισκαν πάνω στην καλοστημένη άμυνα της Λαμίας.

Στο 17΄, πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι που -λανθασμένα- δεν τους δόθηκε, όταν ο Καρυπίδης ανέτρεψε τον Ελαμπντελαουί στην περιοχή, με τον αμυντικό να μην έχει καμία επαφή με τη μπάλα, παρά μόνο με τα πόδια του Νορβηγού…

Το μισάωρο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία, αλλά δύο λεπτά αργότερα, παραβιάστηκε η εστία του Σαράνοφ. Συγκεκριμένα, στο 32΄ ο Νάτχο πλησίασε στην περιοχή, πάσαρε στον Φορτούνη, με τον τελευταίο να βρίσκει με τη μία τον Γκερέρο, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες είχαν άλλες δύο ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο για το 2-0, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους…

Με το… καλημέρα της επανάληψης, όμως, ο Φετφατζίδης σούταρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή, γράφοντας στο 46΄ το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπουχαλάκης πάσαρε στον Φορτούνη και εκείνος με τη σειρά του στον Νάτχο, με τον Ισραηλινό να πλάσαρει, αλλά τον Σαράνοφ να βγάζει την απόκρουση.

Ωστόσο, με τον Ελαμπντελαουί να έρχεται από πίσω το 3-0 ήρθε για τον Ολυμπιακό. Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε μία άνετη νίκη.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Μπερτόλιο, Μπλάζιτς

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης (68΄ Τσιμίκας), Μιράντα, Σισέ, Νάτχο, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Φετφατζίδης (76΄ Βρουσάι), Γκερέρο (86΄ Μάνος), Φορτούνης.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Βάντερσον, Καρυπίδης, Αντέτζο, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Βασιλαντωνόπουλος, Επστάιν (77΄ Καραγκούνης), Μπερτόλιο (64΄ Μπουλούλης), Καραμάνος (70΄ Τσούκαλος).