champions-league-2017-στους-4-η-γιουβέντους-και-μονακό

Η Γιουβέντους είναι η πρώτη φιναλίστ του εφετινού τελικού του Champions League. Η «Γηραιά Κυρία» επιστρέφει στη διεκδίκηση του τροπαίου δύο χρόνια μετά την ήττα της από τη Μπαρτσελόνα στον τελικό του Βερολίνου (1-3), αυτή την φορά με στόχο να το… σηκώσει στο Κάρντιφ.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έκανε «περίπατο» στον δεύτερο ημιτελικό με την Μονακό στο Τορίνο, νίκησε με 2-1 (είχε επικρατήσει με 2-0 στο «Λουί Ντε») και στις 3 Ιουνίου στο Κάρντιφ θα επιδιώξει (εκτός θαύματος κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης) να ανέβει για τρίτη φορά στην κορυφή της Ευρώπης και πρώτη μετά από 21 χρόνια (1996).

Τα πάντα στο «Γιουβέντους Στάντιουμ» είχαν κριθεί στα πρώτα 45 λεπτά. Με «προίκα» το 2-0 του «Λουί Ντε» η Γιουβέντους προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο και όλα είχαν τελειώσει. Ο Μάντζουκιτς άνοιξε το σκορ στο 36΄ αφού πήρε το «ριμπάουντ» μετά την εξαιρετική επέμβαση του Σούμπασιτς στην κεφαλιά που έκανε ο ίδιος και στο 44΄ ο Ντάνι Άλβες πέτυχε ένα φοβερό γκολ μετά την απόκρουση του γκολκίπερ της Μονακό με μονοκόματο σουτ έξω από την περιοχή.

Το μόνο που κατάφεραν οι επίδοξοι πρωταθλητές Γαλλίας ήταν να μειώσουν στο 69΄ με το μόνιμο σκόρερ τους, Κυλιάν Εμπαπέ (6 γκολ σε 9 ματς στο Champions League), ο οποίος από κοντά δεν είχε πρόβλημα να τελειώσει την φάση και να κάνει το 2-1.

Η «Γιουβε» αύξησε το αήττητο σερί που «τρέχει» στους εντός έδρας ευρωπαϊκούς αγώνες της σε 23, ενώ η Μονακό παρέμεινε χωρίς εκτός έδρας νίκη για 4η φορά σε ημιτελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης.