Προκριματικά EURO 2020: Πρεμιέρα με το δεξί για την εθνική, χωρίς Μήτρογλου με Βοσνία

Πρεμιέρα με το δεξί για την εθνική ομάδα της Ελλάδας στον 10ο προκριματικό όμιλο του EURO 2020, η οποία επικράτησε 2-0 της αντίστοιχης του Λιχτενστάν στο «Ράινπαρκ Στάντιον» της πρωτεύουσας της χώρας, Βαντούζ.

Τα τέρματα που έκριναν την αναμέτρηση σημείωσαν ο Φορτούνης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45΄+1) και ο Τάσος Δώνης στο 80΄. Πλέον η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες βασικών παικτών, φιλοδοξεί να κάνει δύο τις νίκες της την προσεχή Τρίτη (26/3) με τη Βοσνία στη Ζένιτσα.

«Χάνει Βοσνία ο Μήτρογλου»

Νοκ άουτ από το ματς με την Βοσνία/Ερζεγοβίνη τέθηκε ο Κώστας Μήτρογλου, όπως αποκάλυψε μετά τον αγώνα με το Λιχτενστάιν, ο Άγγελος Αναστασιάδης. Ο ομοσπονδιακός προπονητής, αφού επισήμανε πως έμεινε ικανοποιημένος από τη νίκη της Εθνικής και τη διάθεση των διεθνών, εν συνεχεία επιβεβαίωσε ότι ο στράικερ της Γαλατασαράι δεν θα προλάβει τον αγώνα της 26ης Μαρτίου στη Ζένιτσα.

«Είμαι ικανοποιημένος από τη νίκη, αλλά και την αγωνιστική διάθεση που έδειξαν μέσα στο γήπεδο οι παίκτες. Ο Κώστας Μήτρογλου δεν υπάρχει πιθανότητα να προλάβει το παιχνίδι της Τρίτης με τη Βοσνία, θα εξετάσω την πιθανότητα να καλέσω κάποιον άλλο παίκτη στη θέση του», τόνισε μεταξύ άλλων ο Έλληνας τεχνικός.

Ιταλία και Βοσνία επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά

Τα φαβορί του 10ου ομίλου, όπου συμμετέχει και η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, εύκολα ή δύσκολα επικράτησαν των υποδεέστερων αντιπάλων τους. Η Ιταλία, που έχει τον πρώτο λόγο (θεωρητικά πάντα) για την πρωτιά του γκρουπ επικράτησε με 2-0 της Φινλανδίας στην «Dacia Arena» του Ούντινε, ενώ η προσεχής αντίπαλος της Ελλάδας (26/03, 21:45), Βοσνία/Ερζεγοβίνη τα βρήκε… σκούρα με την Αρμενία στο Σαράγεβο, ωστόσο, κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» με 2-1, με τον Μιλόσεβιτς να «κλειδώνει» ουσιαστικά τη νίκη στο 80΄, δεκαπέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Δύσκολη νίκη πέτυχε και η Ισπανία στο «Μεστάγια» με 2-1 επί της Νορβηγίας.

Σε βραδιά των φαβορί, έως τώρα, εξελίσσεται η δεύτερη μέρα των προκριματικών του EURO 2020. Την αρχή έκανε η Ελβετία, που πέρασε από την Τιφλίδα με 2-0 επί της Γεωργίας και τη… σκυτάλη πήραν οι Σουηδία, Ιρλανδία.

Οι Σκανδιναβοί χρειάστηκαν ένα ημίχρονο για να πάρουν το «τρίποντο» στην αναμέτρηση του 6ου ομίλου με την Ρουμανία (2-1) στην «Friends Arena» της Στοκχόλμης, ενώ οι Ιρλανδοί μπήκαν… με το δεξί στο 4ο γκρουπ με το εκτός έδρας 1-0 επί του Γιβραλτάρ.

Στο άλλο, και σαφώς πιο αμφίρροπο ματς του 6ου ομίλου, η Μάλτα επικράτησε με 2-1 των Νήσων Φαρόε, αν και από το 66ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αγκιους. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο 63΄ με τον Όλσεν.