euroleague-προκρίθηκε-στο-final-4-ο-ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και στον καθοριστικό 5ο αγώνα κέρδισε 87-78 την Εφές και προκρίθηκε στο Final 4 της Κων/λης. Οι ερυθρόλευκοι ήταν αποφασιστικοί και στα κρίσιμα τελευταία λεπτά με ενέργεια στην άμυνα και καθαρό μυαλό, την ώρα που η Εφές έδειξε ότι δεν ήξερε να διαχειριστεί την πίεση. Στον ημιτελικό της Euroleague τον Ολυμπιακό περιμένει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ ήταν εξαιρετικό επιθετικά (9/13 εύστοχα σουτ) με τον Βασίλη Σπανούλη να είναι ασταμάτητος με 13 από τους 25 πόντους της ομάδας του: 2/2 2π., 2/2 3π. και 3/5 βολές. Το πρόβλημα του Ολυμπιακού όμως ήταν στην άμυνα, όπου δέχθηκε αιφνιδιασμούς σε δικά του άστοχα σουτ, αλλά και κάποια εύκολα καλάθια του Ερτέλ, με αποτέλεσμα η Εφές να είναι σε απόσταση βολής.

Όταν στο β 10λεπτο άρχισαν να μην μπαίνουν τα καλάθια (έμεινε στα 2 τρίποντα του Σπανούλη) τότε ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ την Εφές, που συνέχισε να έχει λύσεις στην άμυνα του (11 πόντους ο Οσμάν, ποστάροντας πολλές φορές τον αντίπαλό του).

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός μπήκε με ενέργεια στην άμυνα και με γρήγορα καλάθια και πολυφωνία πλέον στο σκοράρισμα, έκτισε διαφορά από την Εφές. Μάλιστα προς το τέλος της περιόδου ο Παπαπέτρου έγινε πρωταγωνιστής με δύο μαζεμένα τρίποντα και μια άμυνα, που διαμόρφωσαν προσωρινά το 62-53.

Μαζί με τον Παπαπέτρου, προστέθηκε σε άμυνα και επίθεση ο Παπανικολάου στην δ περίοδο και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 9 πόντους (76-67) ενώ φόρτωσε και με φάουλ τους παίκτες της Τουρκικής ομάδας (αποβλήθηκε στο 33 ο Ντάντσον). Η Εφές όμως δεν εγκατέλειψε και πλησίασε στο -4 στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Την ώρα όμως της κρίσης η Εφές δεν είχε καθαρό μυαλό και εμπειρία να διαχειριστεί την πίεση, ενώ ήταν και η ώρα του Πρίντεζη να προστεθεί στους κρίκους της νίκης, που ήρθε πολύ εύκολα στο τέλος και με την διαφορά να είναι και διψήφια.

Τα 10λεπτα: 25-21, 37-41 (12-20), 63-59 (26-18), 87-78 (24-19)