Europa League: Λέγκια – Ατρόμητος 0-0, Μόλντε – Άρης 3-0

Με παίκτες που έδωσαν και τη ψυχή τους, με σύμμαχο την τύχη και τον Μέγερι να κάνει δύο σπουδαίες επεμβάσεις προς το τέλος του ματς, ο Ατρόμητος κατάφερε να φύγει αήττητος από τη Βαρσοβία απέναντι στη Λέγκια (0-0), στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League.

Σε τρίτο σερί ευρωπαϊκό ματς (προηγήθηκαν τα δύο με την Ντουνάισκα Στρέντα) οι Περιστεριώτες κατάφεραν να μην χάσουν, απόψε, μάλιστα, δεν δέχτηκαν γκολ, χάρις στη συγκλονιστική εμφάνιση όλων των παικτών τους, κυρίως του Σπύρου Ρισβάνη, που έκανε «το ματς της ζωής του» και ήταν πραγματικά απροσπέλαστος. Ο Ατρόμητος έμεινε όρθιος και πήρε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα, στο οποίο θα ποντάρει ενόψει της ρεβάνς της προσεχούς Τετάρτης (14/08) επί αθηναϊκού εδάφους για να κάνει την έκπληξη και να προκριθεί στα play offs της διοργάσνωσης.

Μόλντε – Άρης 3-0

Πληρώνοντας τα πολλά λάθη στην ανασταλτική του λειτουργία, ο Άρης γνώρισε την ήττα με 3-0 από τη Μόλντε στο “Aker Stadion”, στο πρώτο παιχνίδι για τον Γ’ προκριματικό γύρο του Europa League. Έικρεμ (32′), Χέσταντ (37′) και Έλινγκσεν (87′) τα γκολ των Νορβηγών που απειλήθηκαν ελάχιστα από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι τελείωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές τον αγώνα λόγω αποβολής του Βέλεθ με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 63′.

Με 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Σάββας Παντελίδης – που λόγω τιμωρίας είδε τον αγώνα από τις εξέδρες, με τον Άκη Βάβαλη να εκτελεί χρέη προπονητή – χρησιμοποιώντας τον Μάρτιν Τόνσο σε ρόλο αριστερού εξτρέμ και προσθέτοντας τον Λούκας Σάσα στα χαφ, θέλοντας με αυτό τον τρόπο να ενισχύσει την ανασταλτική της λειτουργία. Ο Βραζιλιάνος, μάλιστα, ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο ματς, στο 5′, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από την εστία του Κράνινξ.

Οι “κίτρινοι” ήλεγχαν το ρυθμό, ωστόσο ένα πεντάλεπτο απροσεξίας ήταν αρκετό για να τους φέρει σε μειονεκτική θέση. Στο 27′, έπειτα από λανθασμένη απομάκρυνση και ωραίο συνδυασμό τεσσάρων παικτών της Μόλντε, ο Μάγκνους Βολφ Έικρεμ ήταν ο τελικός αποδέκτης, πλασάροντας εύστοχα τον Κουέστα για το 1-0! Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κουέστα έδιωξε άσχημα την μπάλα, τέσσερις παίκτες των γηπεδούχων βρέθηκαν απέναντι στον Ισπανό πορτιέρο και τελικά με την… τρίτη ο Έιρικ Χέσταντ σε κενή, ουσιαστικά, εστία έκανε το 2-0! Το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να λήξει με καλύτερο τρόπο για τον Άρη, αλλά το δυνατό σουτ του Νικολά Ντιγκινί με το αριστερό στο 40′, βρήκε σε ετοιμότητα τον Κράνινξ.

«Σφραγίστηκαν» τα πρώτα εισιτήρια

Αρκετές ομάδες «καθάρισαν» με την υπόθεση πρόκριση από τους πρώτους αγώνες του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League.
Με δύο γκολ του Σίγκουρτσον, η Αστάνα διέλυσε με 5-1 την Βαλέτα και «κλείδωσε» από το πρώτο κιόλας ματς την πρόκρισή της στα play offs του Europa League, ενώ το ίδιο έκανε και η Γουλβς, η οποία με το 4-0 στην έδρα της Πιούνικ (δύο γκολ ο Χιμένες) σκέφτεται από σήμερα κιόλας τον αντίπαλό της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το ζευγάρι που ενδιαφέρει την ΑΕΚ, Σπάρτα Πράγας-Τραμπζονσπόρ, θα «λύσουν τις διαφορές τους» επί τουρκικού εδάφους την επόμενη εβδομάδα, αν και οι Τούρκοι κατάφεραν να επιστρέψουν από το 0-2 σε 2-2 και να έχουν, πλέον, τον πρώτο λόγο.

Play offs… βλέπει και η Μπράγκα μετά το 4-2 στην έδρα της Μπρόντμπι, με τον Πορτογάλο, Αντρέ Χόρτα να πετυχαίνει δύο γκολ και να δίνει μία ασίστ! Τον αντίπαλό τους στον επόμενο γύρο σκέφτονται από σήμερα και οι Λουντογκόρετς, Φέγενορντ, μετά τις ευρείες νίκες τους με 5-0 και 4-0 επί των Νιού Σέιντς και Ντιναμό Τιφλίδας αντίστοιχα. Οι Ολλανδοί, πάντως, έφτασαν στο σκορ-πρόκρισης στα τελευταία 8 λεπτά, μιας και μέχρι το 82΄ το σκορ ήταν 1-0. Μέσα σε επτά λεπτά πέτυχαν τρία τέρματα (το ένα αυτογκόλ) και θα μεταβούν στην Γεωργία την επόμενη εβδομάδα χωρίς κανένα άγχος.