Europa League: Αποτελέσματα 21-2-2019 (upd)

Η έκπληξη της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ απέναντι στην Άρσεναλ κράτησε μόλις… ένα ημίχρονο. Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να μπαίνει στο ματς στο 56΄ (πήρε την θέση του Κονσιενλί) και στο 60΄ να σκοράρει, οι «κανονιέρηδες» επιβλήθηκαν με 3-0 στο «Εμιρέιτς» και κάλυψαν πολύ εύκολα το εις βάρος τους 0-1 στην Λευκορωσία. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι επιβεβαίωσε, έστω και στη ρεβάνς, τον τίτλο του φαβορί που είχε και θα βρεθεί αύριο (22/02, 14:00) στην κλήρωση των «16» του Europa League.

Στην κληρωτίδα θα μπει και η Σάλτσμπουργκ, παρά την ήττα της στο Βέλγιο από την Μπριζ με 2-1. Οι Αυστριακοί «καθάρισαν» με 4-0 την αντίπαλό τους και προκρίθηκαν πολύ εύκολα, όπως και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, που είχε ηττηθεί με το ίδιο σκορ (2-1) από την Βικτόρια Πλζεν την περασμένη Πέμπτη, αλλά στο «Μάξιμιρ» του Ζάγκρεμπ επικράστησε άνετα με 3-0 και προκρίθηκε πανηγυρικά.

Η ήττα στην Κωνσταντινούπολη από την Φενέρμπαχτσε (1-0) δεν εμπόδισε την Ζενίτ να επιβληθεί με 3-1 των Τούρκων στην Αγία Πετρούπολη και να περάσει στους «16». Η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης «πάτησε» στο 2-2 του πρώτου αγώνα με την Σαχτάρ και με το αποψινό 4-1 επί γερμανικού εδάφους πήρε θριαμβευτικά το «εισιτήριο» για τη συνέχεια του Europa League.

Παρά την ήττα της στη Λισαβόνα από την Βιγιαρεάλ, η Σπόρτινγκ πάλεψε πολύ στο «Μαδριγάλ», προηγήθηκε στην εκπνοή του πρώτου μέρους, αλλά η αποβολή του Τζέφερσον στο 50΄ της «έκοψε τα πόδια». Το «κίτρινο υποβρύχιο» βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει στο 80΄ και με το γκολ αυτό πήρε την πρόκριση.

Εντυπωσιακά σκορ και διάψευση προγνωστικών σημειώθηκε σε αρκετά από τα νυχτερινά παιχνίδια-ρεβάνς του Γιουρόπα Λιγκ, για τη φάση των «32». Αρχή από τη Γερμανία, όπου η Μπάγερ Λεβερκούζεν είχε παρακαταθήκη το 0-0 στη Ρωσία, αλλά η Κράσνονταρ την άφησε εκτός συνέχειας, αποσπώντας ισοπαλία 1-1 στην «Μπάι Αρένα».

Κάπως έτσι την… πάτησε και η Μπέτις, που είχε φύγει με ισοπαλία από την έδρα της Ρεν (3-3). Οι Γάλλοι προηγήθηκαν 2-0 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» αιφνιδιάζοντας τους «βερδιμπλάνκος», που μείωσαν πριν το ημίχρονο και χρειάζονταν άλλο ένα γκολ για να προκριθούν. Όχι μόνο δεν το βρήκαν ποτέ, όμως, αλλά το δέχθηκαν κιόλας στο τέλος, με τη Ρεν να κλείνει θέση στους «16».

Ανάλογο «κάζο» έπαθε και η πρωτοπόρος του βελγικού πρωταθλήματος, Γκενκ, που ενώ είχε αποσπάσει «λευκή» ισοπαλία στην Πράγα από τη Σλάβια, γνώρισε βαριά ήττα (1-4) στη «Λούμινους Αρένα» από τους Τσέχους. Η Τσέλσι πέρασε με δύο νίκες απέναντι στη Μάλμε, σκοράροντας και τα τρία γκολ της στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ «2 στα 2» έκανε και η Ίντερ με αντίπαλο τη Ραπίντ Βιέννης.

Τέλος, στο μοναδικό παιχνίδι της βραδιάς που δεν είχε γκολ, η Μπενφίκα έμεινε στο 0-0 με τη Φενέρμπαχτσε στο «Ντα Λουζ» (βασικός ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος) αλλά προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, καθώς είχε νικήσει (2-1) στην Κωνσταντινούπολη.