Super League: Την πρώτη νίκη της πέτυχε η Λαμία

Την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Super League πέτυχε η Λαμία, επικρατώντας στη Λάρισα 2-1 της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Φθιώτιδας βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από γκολ του Ντέλετιτς (30΄), αλλά «γύρισε» το ματς με τέρματα των Μπαράλες (48΄) και Επστάιν (65΄) και κράτησε ως το τέλος, παρότι έμεινε με δέκα παίκτες από το 75΄ λόγω αποβολής του Βάντερσον.

Το ματς δεν είχε ρυθμό στο πρώτο 20λεπτο, με τους γηπεδούχους να επηρεάζονται και από την αναγκαστική αλλαγή του Σαχίτι που τραυματίστηκε (τη θέση του πήρε ο Ακόστα).

Στη συνέχεια, η ΑΕΛ πήρε τα «ηνία» του αγώνα, απείλησε δύο φορές με τον Πίτι και τελικά άνοιξε το σκορ στο 30΄ με σουτ του Ντέλετιτς έξω από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι υποχρεωτικά «βγήκαν από το καβούκι τους» και έψαξαν την ισοφάριση, με τον Βασιλαντωνόπουλο όμως να αστοχεί από καλή θέση στο 40΄.

Η Λαμία κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει στο 48΄, με κεφαλιά του Μπαράλες μετά από εκτέλεση φάουλ του Επστάιν και πρώτη κεφαλιά του Πλιάτσικα, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 56΄ με τον Επστάιν, που νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Κρίστινσον.

Ο Γερμανός «εξιλεώθηκε» όμως στο 65΄, όταν οι φιλοξενούμενοι βγήκαν και πάλι πολύ ωραία στην αντεπίθεση, ο Βασιλαντωνόπουλος σέντραρε και ο Επστάιν με δυνατό σουτ «υπέγραψε» την ανατροπή της ομάδας του Μάκη Χάβου.

Η αποβολή του Βάντερσον με δεύτερη κίτρινη στο 75΄ δημιούργησε συνθήκες… θρίλερ στο τελευταίο 15λεπτο, αλλά η Λαμία άντεξε, ενώ στάθηκε τυχερή στη φάση του 91ου λεπτού: ο Σαράνοφ έκανε σπουδαία απόκρουση στο απευθείας φάουλ του Ντέλετιτς, η μπάλα έφτασε στον Μόρα, όμως ο έμπειρος αμυντικός αστόχησε από κοντά προ κενής εστίας.

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Κίτρινες: Μόρας, Γκόλιας – Βάντερσον, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Σκόνδρας, Καραμάνος, Ασίγκμπα, Σαράνοφ
Κόκκινη: Βάντερσον (75΄, 2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Κόεφ, Γκόλιας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μπάλλας (75΄ Μιλοσάβλιεβιτς), Μπαργκάν (70΄ Κούνιτς), Σαχίτι (13΄ Ακόστα), Πίτι, Ντέλετιτς

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μπλάζιτς (63΄ Οσμάν), Επστάιν (83΄ Ασίγκμπα), Πλιάτσικας, Μπαράλες, Δημούτσος (68΄ Μπερτόλιο), Καραμάνος