superleague-πρωταθλητής-2017-ο-ολυμπιακός

Με νίκη 5-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα ο Ολυμπιακός εξασφάλισε μαθηματικά την κατάκτηση του 44ου πρωταθλήματος Ελλάδας και 7ου συνεχόμενου. Σε ένα ματς με ένταση, η ΑΕΚ κέρδισε στο τέλος τον Λεβαδειακό, που υποβιβάζεται μαζί με την Βέροια, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της Super League.

Ο Ολυμπιακός ικανοποίησε τους 20 χιλιάδες φίλους του που βρέθηκαν στο Καραϊσκάκης και σε ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο έβαλε τρία γκολ σε 8 λεπτά (από το 21 έως το 29) και «κλείδωσε» μαθηματικά το 7ο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Οι ερυθρόλευκοι έβαλαν άλλα δύο γκολ στο β μέρος με τον Ντελα Μπέγια να σημειώνει και 2ο τέρμα (μετά από εξαιρετικό συνδυασμό) απέναντι σε έναν ΠΑΣ που είχε απουσίες, αλλά δεν μπόρεσε να προβάλει την παραμικρή αντίσταση.

Με τη λήξη οι παίκτες του Ολυμπιακού φόρεσαν μπλουζάκια με τον αριθμό “44”, πανηγύρισαν την κατάκτηση του τίτλου με τους οπαδούς τους υπό τους ήχους «της θάλασσας του Πειραιά» και ετοιμάζονται για την μάχη με την ΑΕΚ στη ρεβάνς του ημιτελικού για το Κύπελλο Ελλάδας.