volley-πρωταθλητής-ο-ολυμπιακός-γυναίκες

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανναξιακό με 3-0 σετ και συνολικό σκορ στην σειρά των τελικών 3-0 κατέκτησε το 5ο πρωτάθλημα Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών. Οι ερυθρόλευκες ολοκλήρωσαν με νταμπλ και τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης (στο Challenge Cup, που έχασε τελικά από την Μπούρσα) τη χρονιά, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία τους στο Ελληνικό γυναικείο βόλεϊ.

Μετά τη δύσκολη επικράτηση στην έδρα του Πανναξιακού με 3-2 στο τάι μπρέικ και τον 2ο αγώνα της σειρά των τελικών στης Α1 γυναικών στο βόλεϊ, ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί για αυτή την 3η αναμέτρηση.

Στα δύο πρώτα σετ το επιβεβαίωσε κερδίζοντας με 25-14 και 25-19 και την Λαζάρεβιτς να κάνει μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση.Το τρίτο σετ ήταν συγκλονιστικό, με την φιλοξενούμενη ομάδα, που ήταν η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, να έχει τρεις φορές σετ-μπολ και να το χάνει στις λεπτομέρειες και την απειρία των παικτριών της σε τέτοιες καταστάσεις. Έτσι οι ερυθρόλευκες επιβλήθηκαν με 31-29 (!) και έκαναν το 3-0 στην σειρά των τελικών.