Η Κροατία Πρωταθλήτρια Ευρώπης πόλο

Η Κροατία εκμεταλλεύθηκε ξανά τον παράγοντα έδρα και αναδείχθηκε για δεύτερη φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης στην ανδρική υδατοσφαίριση, μετά το 2010 στο Ζάγκρεμπ. Στον αποψινό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Σπλιτ, οι οικοδεσπότες επικράτησαν 10-9 της κατόχου του τίτλου Ουγγαρίας και πανηγύρισαν τον τίτλο, μαζί με 9.000 και πλέον φιλάθλους τους στις εξέδρες της “Spaladium Arena”. Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά σε μία αλληλουχία τριών πέναλτι μέσα σε 40 δευτερόλεπτα, στην τελευταία περίοδο. Ο Μάρινιτς Κράγκιτς είχε 2/2, ο Μάνχερτς ενδιάμεσα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και οι “χρβάτσκι” πήραν προβάδισμα 10-8, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Οι Μαγυάροι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με νέο πέναλτι, που αυτή τη φορά εκτέλεσε και αξιοποίησε ο Γιάνσικ.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικα γηπεδούχο Ουγγαρία): 3-3, 0-1, 4-4, 2-2
Τα γκολ:
ΟΥΓΓΑΡΙΑ:
Μόλναρ 2, Γιάνσικ 2, Μάνχερτς, Κόναρικ, Ζάλανκι, Νέμετ, Βιγκβάρι
ΚΡΟΑΤΙΑ: Μπούριτς 3, Χάρκοφ 3, Μάρινιτς Κράγκιτς 2, Κράπιτς, Μπάσιτς
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ισπανία, που νίκησε στον “μικρό” τελικό την Ιταλία με 7-6 και ανέβηκε για τρίτη σερί φορά στο βάθρο (ήταν φιναλίστ το 2018 στη Βαρκελώνη και το 2020 στη Βουδαπέστη). Οι πρωταθλητές κόσμου δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ και προηγήθηκαν 6-4 στο τέλος της τρίτης περιόδου, σκοράροντας μόνο στον παίκτη παραπάνω (είχαν 6/8 ως εκείνο το σημείο). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Σάντρο Καμπάνια βελτίωσε την απόδοσή της στον παίκτη λιγότερο και ισοφάρισε 6-6, αλλά το γκολ του Φελίπε Περόνε, 3΄19΄΄ πριν τη λήξη, καθόρισε τον τελικό νικητή.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 0-2, 3-1, 1-2