Ντέρμπι, ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός, απόψε στην Τούμπα – Βαθμολογία – Τι έγινε στα χθεσινά παιχνίδια

Η αναμέτρηση ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό, που θα διεξαχθεί το βράδυ της Κυριακής (5/2, 20:30) στο γήπεδο της Τούμπας, ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα παιχνίδια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Η οποία περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, την επικίνδυνη έξοδο της ΑΕΚ στο Περιστέρι και το, θεωρητικά, εύκολο ματς του Παναθηναϊκού με τη Λαμία στη Λεωφόρο.

Έχοντας καλύψει διαφορά οκτώ βαθμών σε περίπου 1,5 μήνα, η ΑΕΚ βρέθηκε στην κορυφή της κατάταξης κι ευελπιστεί να μείνει εκεί μέχρι τέλους. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα μετράει έξι νίκες στα επτά τελευταία παιχνίδια της και πηγαίνει στο γειτονικό Περιστέρι (5/2, 17:30) με την πίστη πως θα πάρει το «τρίποντο» που θα την κρατήσει στην πρώτη θέση και θα της ενισχύσει την ψυχολογία ενόψει της πρώτης αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ατρόμητος, ωστόσο, έχει μόλις μια ήττα στα επτά τελευταία παιχνίδια του (2-4-1), έχοντας κρατήσει στο «Χ» τόσο τον ΠΑΟΚ (1-1) όσο και τον Ολυμπιακό (δις, 2-2 στο Κύπελλο και 1-1 στο πρωτάθλημα) στο ίδιο γήπεδο, με αποτέλεσμα να «βλέπει» Play Off.

Ο δεύτερος, πλέον, Παναθηναϊκός, αναζητά την επιστροφή στις επιτυχίες έπειτα από τέσσερα ματς (σε πρωτάθλημα και Κύπελλο) στα οποία μέτρησε τρεις ήττες – οι δυο από τον ΠΑΟΚ κι η πιο πρόσφατη από τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Οι «πράσινοι» είναι το φαβορί καθώς φιλοξενούν στο «Απόστολος Νικολαΐδης» την προτελευταία Λαμία που γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα από τον ουραγό Ιωνικό κι έχει ως… αποκούμπι τα δύο ματς με τον ΠΑΟΚ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το μεγάλο ντέρμπι, ωστόσο, της αγωνιστικής, διεξάγεται στην Τούμπα, ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό που ισοβαθμούν στην τρίτη θέση και είναι στο -5 από την κορυφή. Οι «ασπρόμαυροι» του Ραζβάν Λουτσέσκου δείχνουν στην καλύτερη αγωνιστική φάση τους στη σεζόν κι έχουν την ψυχολογία στα ύψη μετά τις νίκες επί του Παναθηναϊκού στις δυο διοργανώσεις.

Εφόσον έρθει το «τρίποντο» και επί του Ολυμπιακού, ο οποίος θα σκέφτεται την ΑΕΚ πολύ πιο έντονα από ό,τι ο ΠΑΟΚ τη Λαμία, τότε οι Θεσσαλονικείς θα μπουν γερά στο κόλπο του τίτλου.

Με πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες στα επτά τελευταία παιχνίδια τους, από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» αναζητούν την πρώτη νίκη τους σε ντέρμπι στην τρέχουσα σεζόν.

Τέλος, ο Βόλος του Κώστα Μπράτσου είναι ντεφορμέ και το ταξίδι στη Λιβαδειά (Δευτέρα 6/2, 16:00) για το ματς με τον Λεβαδειακό που «καίγεται» για βαθμούς, μόνο εύκολο δε θα είναι.

ΣΥΝΟΛΟ     ΕΝΤΟΣ   ΕΚΤΟΣ
                      ΑΓ.   Ν-Ι-Η     Ν-Ι-Η   Ν-Ι-Η   ΤΕΡΜ.   ΒΑΘ.

Ιωνικός – Άρης  1-0

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια με τον Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο του, πανηγύρισε ο Ιωνικός με το 1-0 επί του Άρη στο γήπεδο της Νεάπολης, σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Με το πέναλτι του Μαξιμιλιάνο Λοβέρα (61’) οι γηπεδούχοι πήραν το «τρίποντο», πρώτο φετινό εντός έδρας, που τους ανέβασε στη 12η θέση της κατάταξης. Πέμπτη ήττα στα έξι τελευταία ματς για τους «κίτρινους» σε όλες τις διοργανώσεις, με τα προβλήματα να διογκώνονται για τον Άλαν Πάρντιου.

Η κεφαλιά του Φαμπιάνο Λέισμαν στο 8’ δεν ήταν αρκετά δυνατή για να απειλήσει τον Λευτέρη Χουτεσιώτη, ο οποίος χρειάστηκε να επέμβει με εντυπωσιακό τρόπο στο διαγώνιο σουτ του Μόουζες Οντουμπάτζο στο 23’ – εξαιρετικό το πάτημα-τακουνάκι του Αντρέ Γκρέι στο ξεκίνημα της φάσης.

Το άγχος έφερε πολλά φάουλ και καθόλου ρυθμό, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να μην έχει κάτι άλλο αξιόλογο.

Ούτε και το δεύτερο είχε, μέχρι το 60ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο, ο Φαμπιάνο, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, τη γύρισε προς τα πίσω και πάνω στον Σεμπά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Χουλιάν Κουέστα.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε με επιτυχία ο Λοβέρα, για το 1-0 στο 61’. Μην έχοντας άλλη λύση, ο Άλαν Πάρντιου άρχισε να βάζει ό,τι είχε σε επιθετικό.

Τρία λεπτά μετά, ο Άρης θα μπορούσε να ισοφαρίσει, αλλά ως από μηχανής θεός ο Αλέξις Ρομαό έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή, στην καρφωτή κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Και στο 66’ ήταν η σειρά του Χουτεσιώτη να βγει έγκαιρα και να αποκρούσει με το δεξί πόδι το πλασέ του Γκρέι που είχε βγει τετ-α-τετ μετά την κεφαλιά-πάσα του Μπράιαν Νταμπό. Το… τρίπτυχο σπουδαίων ευκαιριών για τους «κίτρινους» ολοκληρώθηκε με το άστοχο σουτ του Οντουμπάτζο στο 70’.

Κάπου εκεί κόπασε η επιθετικότητα των φιλοξενούμενων. Ο Ιωνικός μπόρεσε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ, κρατώντας το 1-0 μέχρι το φινάλε. «Τρίποντο» με το οποίο βρέθηκε, για πρώτη φορά στην τρέχουσα περίοδο, πάνω από την επικίνδυνη ζώνη – έστω και προσωρινά – με τους Θεσσαλονικείς να παραμένουν στην πέμπτη θέση, αποτυγχάνοντας να σκοράρουν για τέταρτο σερί εκτός έδρας ματς.

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Κίτρινες: Μάντζης, Σεμπά – Κουέστα, Καμαρά.

Οι συνθέσεις:

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Λοβέρα (70’ Αντούνες), Σάκιτς (86’ Μπουενά), Φαντιγκά (86’ Καμπράλ), Κάνιας, Σεμπά (90’+3’ Μασάς), Μάντζης (70’ Μάνος).

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (78’ Ρουπ), Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ντουκουρέ (11’ Ματέο Γκαρσία), Νταμπό (78’ Εμπακατά), Μαζικού (66’ Καμαρά), Νταρίντα, Ιτούρμπε (78’ Καμάτσο), Γκρέι.

*Με ενοχλήσεις στο δεξί πόδι αποχώρησε νωρίς από τον αγωνιστικό χώρο ο Σεϊκ Ντουκουρέ. Ο Σενεγαλέζος μέσος αποκόμισε πρόβλημα στους οπίσθιους μηριαίους.

Βροχή κι αέρας «φρέναραν» ΟΦΗ και ΠΑΣ (0-0)

Σε ένα ματς που έγινε κάτω από πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες, ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκαν ισόπαλοι δίχως τέρματα στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες, ακυρωθέν γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα για την ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας, αποβολή του Επαμεινώνδα Παντελάκη στις καθυστερήσεις γι’ αυτήν του Θανάση Στάικου, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα εκτός από γκολ.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με διάθεση να προσφέρουν θέαμα. Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Γκούντμουντουρ Θοράρινσον τροφοδότησε με κάθετη πάσα τον Γιον Τοράλ, αλλά το πλασέ του Ισπανού πέρασε έξω.

Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του ΠΑΣ να απειλήσει, όταν ο Γιώργος Παμλίδης αστόχησε από πλεονεκτική θέση έπειτα από τη σέντρα του Σωτήρη Νίνη. Νέα καλή φάση για τον ΟΦΗ στο 18’, με τον Ερικ Λάρσον να κάνει την επέλαση από τα δεξιά, αλλά η επικίνδυνη παράλληλη σέντρα που επιχείρησε, δε βρήκε αποδέκτη.

Λίγο μετά το ημίωρο, ήταν η σειρά του Παναγιώτη Τσιντώντα να επιστρατεύσει τα αντανακλαστικά του, για να προλάβει τον εφορμώντα Νούα Ντικό. Κι αφού το γύρισμα του Παμλίδη στο 37’ δεν το εκμεταλλεύτηκε κανένας παίκτης των φιλοξενούμενων, άρχισε ο… κατακλυσμός. Οι ουρανοί άνοιξαν, ο αέρας δυνάμωσε, αλλά γκολ δεν έμπαινε.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος. Από ενέργεια – και πάλι – του Παμλίδη, ο Μέντες Μορέιρα ήταν αυτός που απέτυχε να βάλει σωστά το πόδι του στο 51’.

Στο 65’, από σέντρα του Λάρσον, η κεφαλιά του Ντικό πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Τσιντώντα ενώ στο 79’ ο Καραχάλιος πρόλαβε την ύστατη ώρα τον αφύλακτο Λάρσον.

Καλύτερη φάση, όμως, αυτή του 82’, με τον Χρήστο Μανδά να απλώνει το κορμί του για να αποκρούσει σε κόρνερ το πλασέ του Κλαούντιου Μπαλάν από το ύψος του πέναλτι.

Ήταν κι η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία του ματς. Το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους, παρά το ότι οι γηπεδούχοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα στις καθυστερήσεις λόγω της αποβολής του Παντελάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά και παρά το ότι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουίζ Φελίπε βρήκε δίχτυα. Ο βοηθός δε σήκωσε τη σημαία, ωστόσο το VAR είχε άλλη άποψη.

Ο βαθμός κρατά τις δυο ομάδες μακριά από τις τελευταίες θέσεις, μακριά όμως κι από την εξάδα.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Κίτρινες: Μπάκιτς, Πασαλίδης – Παντελάκης, Καραχάλιος
Κόκκινες: Παντελάκης (90’+4’)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Θοράρινσον (83’ Μπαλογιάννης), Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης (83’ Φελίπε), Μεγιάδο, Ντιουσέ (72’ Περέα), Μπάκιτς (62’ Μόσκερα), Τοράλ, Ντικό (72’ Τσιλιανίδης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώντας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μορέιρα (85’ Σταματελόπουλος), Νίνης (90’+6’ Λιάσος), Παμλίδης (70’ Τζίμας), Εραμούσπε, Ριένστρα, Μπαλάν.

* Ο Κοσμάς Τσιλιανίδης εμφανίστηκε με ξυρισμένο κεφάλι ως ένδειξη συμπαράστασης στους ανθρώπους που μάχονται με τον καρκίνο, μιας και σήμερα (4/2) είναι Παγκόσμια Ημέρα κατά του καρκίνου.