Ο Ολυμπιακός πήρε το «Clasico» με τον Παναθηναϊκό στο βόλεϊ

Στη… σκιά των θλιβερών επεισοδίων που προηγήθηκαν στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη και οδήγησαν στη διακοπή του αγώνα για το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», αλλά και στον σοβαρό τραυματισμό ενός αστυνομικού, ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε την έδρα του και αναδείχθηκε νικητής του «Clasico» με τον Παναθηναϊκό, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 σετ, στο κεκλεισμένων των θυρών ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, εξαργυρώνοντας την κυριαρχία τους στο σερβίς, καθώς μέτρησαν συνολικά 12 άσους, ενώ έκαναν δύσκολη τη ζωή των αντιπάλων στην υποδοχή.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ιντάλγκο με 20 πόντους, ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Ερνάντες με 21.

Τα σετ: 25-21, 31-33, 25-22, 25-20

Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν με το… καλησπέρα από το σερβίς την υποδοχή του Παναθηναϊκού, πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (8-4) και παρά τα μίνι ξεσπάσματα του Παναθηναϊκού (8-8 και 14-14) είχαν τις απαντήσεις, ξεφεύγοντας με 19-15 και κλείνοντας το πρώτο σετ στο 25-21.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και διατηρώντας την ψυχραιμία του στην… παράταση, ισοφάρισε σε 1-1 σετ, με τον Βουλκίδη να γράφει το 31-33 με άσο.

Ωστόσο, στο τρίτο σετ η κυριαρχία του Ολυμπιακού δεν αμφισβητήθηκε. Οι Πειραιώτες πήραν από νωρίς το προβάδισμα με 10-6, ενώ διεύρυναν τη διαφορά στο +7 (20-13) και δεν απειλήθηκαν μέχρι το 25-22.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, οι «ερυθρόλευκοι» εξασφάλισαν γρήγορα στο τέταρτο σετ μία διαφορά ασφαλείας (14-6), την οποία συντήρησαν χωρίς… άγχος μέχρι το τελικό 25-20.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής στη Volley League:
Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2023
Καλαμάτα 80 - ΠΑΟΚ               1-3 (17-25, 22-25, 28-26, 18-25)
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός        3-1 (25-21, 31-33, 25-22, 25-20)

Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023
Γυμναστήριο «Δημήτριος Βικέλας»   17:00  Φοίνικας Σύρου – Μίλωνας         (διαιτητές: Φραγκάκης, Πρέντζας)
Γυμναστήριο Ζηρίνειο              19:00  ΑΟΠ Κηφισιάς – Πήγασος Πολίχνης  (διαιτητές: Αγγελίδης, Νικάκης)