Ο Παναθηναϊκός νικητής στο ντέρμπι με την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός πήρε στις λεπτομέρειες το ντέρμπι με την ΑΕΚ, 80-75, στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Επί ίσοις όροις οι δύο αντίπαλοι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσαν μία συγκλονιστική «μάχη». Αν και οι «πράσινοι» οικοδόμησαν διαφορά 11 πόντων (78-67) περίπου 4΄΄ πριν τη λήξη, η ΑΕΚ μείωσε στους 3 (78-75), αλλά η αστοχία του Νίκου Γκίκα δύο φορές έξω από τα 6.75 και του Ματσιούλις σε 2 βολές έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των (τυπικά) γηπεδούχων.

Η «καυτή» τριάδα των Νέντοβιτς (19π.), Παπαγιάννη (18π., 13ρ.) και Μήτογλου (17π. με 4/5 τρίποντα, 7ρ.) οδήγησαν ουσιαστικά τους «πράσινους» στην 8η νίκη τους σε 9 αγώνες στην Basket League, η οποία σήμανε και την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα μετά το «στραβοπάτημα» στο Λαύριο, αλλά και την ήττα από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Η ΑΕΚ που είχε ηγέτη τον Γιανίκ Μορέιρα (21π.,7ρ.) έμεινε έναν βαθμό πίσω από τον Παναθηναϊκό, καθώς πλέον μετρά 16, με 7 νίκες – 2 ήττες, σε 9 αγώνες. Οι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν με πολλές απουσίες (Σλότερ, Ζήσης, Κατσίβελης), ενώ ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Δημήτρη Μαυροειδή.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 67-62, 80-75

Με δύο διαδοχικά διαδοχικά τρίποντα από Μήτογλου και Νέντοβιτς μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός. Ο Μορέιρα ισοφάρισε για την ΑΕΚ, 6-6, με τους «πράσινους» να κάνουν σερί 7-0, με πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη, Νέντοβιτς (13-6). Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν «καυτός» και με διαδοχικούς πόντους «έγραψε» το 16-14. Όμως, από τη μία η ευστοχία του Μήτογλου έξω από τη γραμμή του τριπόντου και η εξαιρετική δουλειά του Γιώργου Παπαγιάννη και στα δύο μισά του παρκέ, επέτρεψαν στους «πράσινους» να διατηρούν προβάδισμα 6 πόντων, 24-18, στο 10ο λεπτό.

Η ΑΕΚ αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό, με την έναρξη της 2ης περιόδου, έκανε σερί 11-0 και ξέφυγε με +5, 24-29. Οι πέντε πόντοι προήλθαν από τον Κίνγκσλεϊ, ενώ από ένα τρίποντο πέτυχαν οι Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς και Γιόνας Ματσιούλις. Απέναντι στην ομαδικότη των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου (11 ασίστ στο ημίχρονο) και τα λιγότερα λάθη (6 η ΑΕΚ, 10 ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 20άλεπτο), οι «πράσινοι» είχαν να επιδείξουν μία σαφή υπεροχή στα ριμπάουντ, αφού τέλειωσαν το πρώτο μέρος με 22 έναντι 9 των «κιτρινόμαυρων». Ο Παπαγιάννης μάζεψε τα 10 από τα 22. Ως εκ τούτου, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 31-31. Το 31-34 δια χειρός Ματσιούλις δεν τρόμαξε τους παίκτες των τυπικά γηπεδούχων. Ο «μαέστρος» του επιθετικού παιχνιδιού των «πρασίνων» Νέναντ Νέντοβιτς έβρισκε διαρκώς τον τρόπο να «τρυπά» την άμυνα της Ένωσης, φτάνοντας τους 15 πόντους σε δύο δεκάλεπτα. Παρά το γεγονός πως μειονεκτούσαν σε συγκεκριμένους τομείς, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και έμεναν σε απόσταση αναπνοής, 41-37 με τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου. Ο Μπέντιλ έστειλε τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια, με προβάδισμα 5 πόντων, 43-37, με λέι απ, στα 39΄΄ πριν την ολοκλήρωση του α΄ μέρους.

Συγκλονιστική «μάχη» έγινε και στην 3η περίοδο! Η ΑΕΚ κυνηγούσε στο σκορ για τα πρώτα 8 λεπτά, αλλά κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά και χάρη στα τρίποντα των Λοτζέσκι, Ματσιούλις, και τον επιθετικό «οίστρο» του Μορέιρα, να ισοφαρίσει σε 60-60! Μποχωρίδης και Μορέιρα διαμόρφωσαν το 62-62. Ένα τρίποντο του Κασελάκη και ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη, έδωσαν αέρα 5 πόντων, 67-62, στον Παναθηναϊκό στο 30ο λεπτό.

Ο Γιανίκ Μορέιρα έφτασε τους 19 πόντους, ο Λάνγκφορντ φώναξε ξανά «παρών» και η ΑΕΚ πλησίασε και πάλι στο καλάθι, 69-67. Όμως, ο Κωνσταντίνος Μήτογλου λες και είχε βάλει στοίχημα να ξεπεράσει σε πόντους τον Νεμάνια Νέντοβιτς… μίλησε σε κρίσιμη στιγμή, 74-67, με πέντε δικούς του πόντους. Ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε τους επόμενους 4 πόντους του Παναθηναϊκού, για το +11, 78-67, εν τη απουσία του Μορέιρα, ο οποίος όμως επέστρεψε στο παρκέ για την ΑΕΚ αμέσως μετά. Η Ένωση πίεσε στην άμυνα, οι Λάνγκφορντ και Γκίκας διαμόρφωσαν το 78-73 και μετά από άστοχο σουτ του Παπαγιάννη και φάουλ του Μήτογλου στον Μορέιρα, ο τελευταίος έφερε την ΑΕΚ στο -3, 78-75 με 2/2 βολές. Ήταν η σειρά του Νέντοβιτς να πάρει θέση στη γραμμή των βολών, αλλά ευστόχησε σε μία (79-75). Ο Γκίκας αστόχησε σε βεβιασμένη προσπάθεια για 3, με τον Μήτογλου να κάνει φάουλ στον Ματσιούλις. Όμως ο Λιθουανός ήταν άστοχος και στις 2 βολές. Ο Γκίκας πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο Λάνγκφορντ δεν είχε τύχη έξω από τα 6.75. Ο Λοτζέσκι μάζεψε το ριμπάουντ αυτή τη φορά, με τον Γκίκα να αστοχεί ξανά σε τρίποντο. Ο Μορέιρα έκανε φάουλ στον Σαντ-Ροος κι εκείνος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό, 80-75.

Διαιτητές: Σχινάς, Κορομηλάς, Παπαπέτρου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κώστας Χαραλαμπίδης, Θανάσης Γιαπλές): Παπαγιάννης 18, Παπαπέτρου 3, Νέντοβιτς 19 (3), Μήτογλου 17 (4), Σαντ-Ροος 9 (1), Μακ, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ, Κασελάκης 7 (1), Καλαϊτζάκης, Ουάιτ, Μπέντιλ 2

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 21, Λάνγκφορντ 14 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1), Γκίκας 12 (2), Ρογκαβόπουλος, Ματσιούλις 11 (3), Γιάνκοβιτς 4 (1),  Μωραϊτης, Λοτζέσκι 5 (1), Κίνγκσλεϊ 5