Στους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός

Στους ομίλους του Champions League προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 2-1 της Κράσνονταρ και με συνολικό σκορ 6-1 επιστρέφει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ελ Αραμπί που σημείωσε δύο γκολ (11′, 47′). Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με γκολ του Ούτκιν (10′), αλλά στην συνέχεια υπέκυψαν στην ανωτερότητα των Πειραιωτών. Καρδιοχτύπια στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο. Οι Σεμέδο και Ελ Αραμπί αποχώρησαν με προβλήματα τραυματισμού, ενώ ο Γκερέρο ένιωσε ενοχλήσεις πριν την έναρξη του αγώνα και έμεινε στον πάγκο.

Ο Ερυθρός Αστέρας και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ εξασφάλισαν την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Οι πρώτοι αγώνες ήταν καθοριστικοί και στις δύο αναμετρήσεις. Οι Σέρβοι μετά το 2-2 με την Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία, ήρθαν ισόπαλοι 1-1 και πέρασαν χάρη στο εκτός έδρας γκολ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 59′ με τον Βουκάνοβιτς, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Ελ Φαρντού Μπεν Ναμπουχάν στο 82′. Ο Ερυθρός Αστέρας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς ο Τομανέ αποβλήθηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με 2η κίτρινη κάρτα.