Ήττα του Ολυμπιακού στη Μάλαγα

Τη δέκατη ήττα στην εφετινή Euroleague γνώρισε το βράδυ της Παρασκευής 30/3/2018 ο Ολυμπιακός στη Μάλαγα. Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της διοργάνωσης, ηττήθηκαν 87-85 στην παράταση από την Ουνικάχα, στο πλαίσιο της 29ης και προτελευταίας αγωνιστικής, και «αποχαιρέτησαν» το όνειρο κατάληψης της δεύτερης θέσης στη βαθμολογία. Τη νίκη στην ισπανική ομάδα χάρισε ο Ογκάστιν, ο οποίος ευστόχησε στο νικητήριο καλάθι, 2,5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της παράτασης.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-33, 54-56, 74-74 (κανονική διάρκεια), 87-85 (παράταση).

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να «χτίσει» αξιόλογη διαφορά. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 11-6 και 19-14 στην πρώτη περίοδο, όμως η Μάλαγα, παρότι είχε μείνει από καιρό εκτός πλέι οφ, έκανε σερί 8-0 και μετέτρεψε το 21-24 σε 29-24, ενώ στη συνέχεια «άνοιξε» κι άλλο το υπέρ της προβάδισμα, το οποίο έφτασε στο +16 (49-33), λίγο μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Παρά την εξέλιξη αυτή, όμως, ο Ολυμπιακός δεν παρέδωσε τα «όπλα» του και στηριζόμενος στην «ασφυκτική» άμυνά του δικαιώθηκε: στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δέχθηκαν μόλις επτά πόντους και σημείωσαν 23, με αποτέλεσμα να «γυρίσουν» το παιχνίδι και να «κλείσουν» την περίοδο στο +2 (54-56). Ο Γουίλτζερ με τρίποντο έδωσε στο 35΄ «αέρα» έξι πόντων στον Ολυμπιακό (63-69), ενώ νέο τρίποντο του Ρόμπερτς ανέβασε το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας στο +7 (67-74) στο 37΄. Όμως, με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς που σημείωσε πέντε πόντους η Μάλαγα έκανε σερί 7-0 και ισοφάρισε 74-74, 1.21΄΄ πριν το τέλος. Το σκορ δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Τιλί με τρίποντο «έγραψε» το 76-80 για τον Ολυμπιακό, ωστόσο ο Βατσίνσκι με τρίποντο ισοφάρισε 82-82, 1.03΄΄ για το τέλος. Η «απάντηση» ήταν άμεση, καθώς ο Παπαπέτρου με τρίποντο διαμόρφωσε το 82-85, 44 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Βατσίνσκι με νέο τρίποντο «έγραψε» το 85-85, 36 δεύτερα πριν το τέλος, ο Παπαπέτρου αστόχησε σε προσπάθεια για δίποντο στα 14 δευτερόλεπτα, οι γηπεδούχοι πήραν το ριμπάουντ και ο Ογκάστιν έδωσε τη «χαριστική βολή» στον Ολυμπιακό στα 2,5 δευτερόλεπτα (87-85), καθώς το σουτ του Στρέλνιεκς από το κέντρο δεν βρήκε στόχο.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πατέρνικο (Ιταλία), Μάντιλα (Φινλανδία).

Οι συνθέσεις:

ΜΑΛΑΓΑ (Ζοάν Πλάθα): Όκουο 4, ΜακΚάλουμ 13 (1), Ντίαθ 3 (1), Σάλιν 7 (1), Ντίεθ 6, Μιλοσάβλιεβιτς 3, Νέντοβιτς 17 (2), Βατσίνσκι 10 (2), Μπρουκς 7, Ογκάστιν 12, Σουάρεθ 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 8, Μπράουν 2, Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 15 (2), Μιλουτίνοβ 10 (12 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 10 (2), Τιλί 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Ρόμπερτς 8 (2), Γουίλτζερ 3 (1).