«Ανώμαλη προσγείωση» για τη Ρεάλ

«Ανώμαλη προσγείωση» για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν έμεινε στο 2-2 απέναντι στη Λεβάντε για την 22η αγωνιστική της La Liga, στη δεύτερη επίσκεψη της “Βασίλισσας” στην πόλη της Βαλένθια μέσα σε μία εβδομάδα.

Η σημερινή, όμως, δεν είχε καμία σχέση με αυτήν της περασμένης ομάδας (οι «μερένγκες» διέλυσαν με 4-1 τις «νυχτερίδες»). Η Ρεάλ, αν και προηγήθηκε δύο φορές, δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» και πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς, όπως και τις καλές εμφανίσεις που είχε κάνει στα τελευταία παιχνίδια (πριν την Βαλένθια είχε διαλύσει με 7-1 την Λα Κορούνια).

Ο Ράμος άνοιξε το σκορ στο 11΄ για τη Ρεάλ, αλλά η Λεβάντε ισοφάρισε τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Ισκο στο 81′ έκανε το 1-2, αλλά ο Πατσίνι στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Η Λεβάντε πήρε έναν… απρόσμενο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Αλαβές που κέρδισε στην έδρα της με 2-1 τη Θέλτα για την 22η αγωνιστική της La Liga. Οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία τη νίκη και μπήκαν πολύ δυαντά στο ματς.

Στο 4′ ο Πεντράθα έκανε το 1-0 και στο 18′ ο Ελ Χαντάντι έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η Θέλτα ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Ασπας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 22ης αγωνιστικής της La Liga είναι τα εξής αποτελέσματα:

Σοσιεδάδ-Λα Κορούνια         5-0
(33' Χοσέ, 62' & 89' Ιγιαραμέντι, 75' Κανάλες, 83' Ελουστόντο)

Εϊμπάρ-Σεβίλη                5-1
(1' Κίκε, 17', 61' Ορελάνα, 32' Ράμις, 83' Αρμπίγια - 21' πεν. Σαράμπια)

Μπέτις-Βιγιαρεάλ             2-1