Ο Ολυμπιακός νίκησε 87-79 τη Μπάμπεργκ και παραμένει 2ος

Ένα ακόμη βήμα για την κατάληψη της 2ης θέσης στην κανονική περίοδο της Euroleague έκανε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 87-79 της Μπάμπεργκ, στο ΣΕΦ, για την 25η αγωνιστική.

Η 18η νίκη της ομάδας του Πειραιά ήρθε χάρη στο διψήφιο κουαρτέτο, αυτό των Σπανούλη (17π., 8ασ.), Πρίντεζη (16π.,4ρ.), Μιλουτίνοβ (16π. με 6/6 βολές και 5/5 δίποντα, 6ρ.) και Μακ Λιν (16π.). Τι κι αν οι Πειραιώτες είχαν 5/23 (21,7%) τρίποντα.

Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός «χτύπησε» στη ρακέτα, με πρωταγωνιστές τους τρεις τελευταίους, μετατρέποντας το 42-42 σε 67-57. Εξαιρετική δουλειά στα ριμπάουντ (37 ο Ολυμπιακός, 22 η Μπάμπεργκ) έκαναν και οι Παπαπέτρου, Παπανικολάου με 5 «σκουπίδια» έκαστος.

Ο Ολυμπιακός είχε 18 στις 18 βολές μέχρι το 28′ και τελείωσε το ματς με το 28 στις 32. Πέντε παίκτες του τελειώσαν το παιχνίδι με 100%!

Ο Ντόρελ Ράιτ σημείωσε 23 πόντους (ξεπέρασε τα συνολικά τρίποντα του Ολυμπιακού (!) με 6/11!) και μάζεψε για τη γερμανική ομάδα που μετρά 16 ήττες και έχει συμβιβαστεί με τον αποκλεισμό από την οκτάδα των πλέι οφ. Ο Νίκος Ζήσης, στην επιστροφή του στην Ελλάδα, αγωνίστηκε μόνο 9 λεπτά, σημειώνοντας 2 πόντους.

Στην επιστροφή του, ως αντίπαλος, στο Φάληρο, ο αγαπητός στους «ερυθρόλευκους» Ντάνιελ Χάκετ, αποθεώθηκε από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού, ενώ τέλειωσε το παιχνίδι με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-42, 69-61, 87-79

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του, ήταν ανώτερος, με κορυφαίους σε αυτό το διάστημα τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ. Ηταν, όμως ο Χίκμαν που «κρατούσε» στο παιχνίδι τους Γερμανούς για το 27-19, στην 1η περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Ράιτ και Λο, «τρυπούσαν» την άμυνα του Ολυμπιακού και η ισοφάριση δεν άργησε, 29-29. Από τη δύσκολη θέση, χάρη σε δικά τους τρίποντα, έβγαλαν τον Ολυμπιακό τότε, οι Ρόμπερτς και Τιλί. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 38-31 (στο 16′), αλλά η Μπάμπεργκ, πέρασε μπροστά, 38-40, για να πάνε με το σκορ ισόπαλο, 42-42, οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην 3η περίοδο, πάντως, αφού πρώτα ο Σπανούλης έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση, η μπάλα έβρισκε αποδέκτες στη ρακέτα τους Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ και ΜακΛιν. Οι τρεις ψηλοί του Ολυμπιακού έκαναν εκπληκτικό παιχνίδι για το +13, 62-49 στο 27′.

Τα τρίποντα του Ράιτ έριξαν και πάλι τη διαφορά (66-60 στο 29′). Όμως, μετά το 69-61 στο 30ο λεπτό, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν επέτρεψαν στην Μπάμπεργκ να απειλήσει ξανά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπαλτάουζερ (Σλοβενία), Χιμένεθ (Ισπανία), Κόλιενσιτς (Μαυροβούνιο)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 16 (6 ριμπάουντ), Μπράουν, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 17 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 16 (5/5 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 5 (1)

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Λούκα Μπάνκι): Χάκετ 6, Χίκμαν 14 (1), Ράιτ 23 (6/11 τρίποντα), Ζήσης 2, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Μίτροβιτς, Λο 16 (3), Ολίντε 2, Ρούμπιτ 6, Ραντόσεβιτς 10