Arsenal – Manchester City στον τελικό του League Cup

Την πρόκριση στον τελικό του League Cup πανηγύρισε η Αρσεναλ η οποία επικράτησε με 2-1 της Τσέλσι στο δεύτερο αγώνα των ημιτελικών του θεσμού.

Το ματς στο «Εμιρέιτς» ήταν για γερά νεύρα και η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή για να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τον τελικό. Οι “μπλε” άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7′ με τον Αζάρ κι έβαλαν γερά τις βάσεις για την πρόκριση, μιας και το πρώτο παιχνίδι είχε έρθει ισόπαλο χωρίς σκορ.

Τα πανηγύρια, πάντως, για τους φιλοξενούμενους δεν κράτησαν πολύ, καθώς η Αρσεναλ ισοφάρισε στο 12′ με αυτογκόλ του Ρούντιγκερ. Το νικητήριο τέρμα σημείωσε στο 60′ ο Τσάκα. Πλέον οι “κανονιέρηδες” θα αντιμετωπίσουν στον τελικό την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία απέκλεισε χθες με νίκη εκτός έδρας με 3-2 την Μπρίστολ Σίτι και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε το «εισιτήριο» για την καταληκτική αναμέτρηση της διοργάνωσης.

Ο Σανέ στο 43′ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, ενώ στο 50′ ο Αγουέρο έκανε το 2-0 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Στο 64′ ο Πακ μείωσε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενω στα τελευταία λεπτά του αγώνα, παρά το γεγονός ότι η πρόκριση είχε κριθεί, το ματς πήρε φωτιά. Στο 90+4′ ο Φλιντ ισοφάρισε (2-2), αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Ντε Μπράιν έσβησε κάθε ελπίδα των παικτών της Μπρίστολ για να κάνουν την ολική ανατροπή.