Champions League: Αποτελέσματα 25-2-2020

Συνεχίζει αήττητη την πορεία της και στα νοκ άουτ ματς του Champions League η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» με το γκολ του Γκριεζμάν απέσπασαν ισοπαλία με σκορ, 1-1, από τη Νάπολι στο «Σαν Πάολο, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους «16» της διοργάνωσης και είναι πλέον, το φαβορί για την πρόκριση στους «8». Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι καθορισμένο για τις 18/03 στο «Καμπ Νόου». Η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά, πίεζε πάρα πολύ ψηλά τη Νάπολι, αλλά ήταν ανούσια στην επίθεση χωρίς… υποψία ευκαιρίας στο πρώτο 45λεπτο. Παίζοντας πολύ έξυπνα και με τις γραμμές της πολύ κοντά η μία στην άλλη, η Νάπολι δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να την απειλήσει κι όποτε της δινόταν η ευκαιρία έγβαινε στην αντεπίθεση. Σε μία από αυτές, στο 30ό λεπτό, ο Ντις Μέρτενς «κεραυνοβόλησε» τον Τερ Στέγκεν που έμεινε «στήλη άλατος» στο σουτ του Βέλγου διεθνούς επιθετικού.

Δεύτερο «πάρτι» στο Λονδίνο, μέσα σε περίπου 5 μήνες έκανε η Μπάγερν, η οποία σκέφτεται από σήμερα (25/02) κιόλας τον αντίπαλό της στους προημιτελικούς του Champions League. Η βρετανική πρωτεύουσα «ταιριάζει γάντι» στους Βαυαρούς, οι οποίοι μετά το 7-2 επί της Τότεναμ την 1η Οκτωβρίου 2019, απόψε επικράτησαν με 3-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» επί της Τσέλσι και ουσιαστικά έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στη ρεβάνς της 18ης Μαρτίου στην «Αλιάνζ Αρένα».
Αυτή την φορά ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν ήταν μόνο σκόρερ, αλλά και δημιουργός. Από δύο δικές του ασίστ ο Γκνάμπρι χρίστηκε σκόρερ στο 51ο και 54ο λεπτό λεπτό, ενώ στο 76΄ ο Πολωνός στράικερ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.