Champions League: Αποτελέσματα 8-8-2018

Με μεγάλη ανατροπή και τον Πασχαλάκη να αποκρούει πέναλτι του Πρόμες στο 71΄, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-2 τη Σπαρτάκ Μόσχας στη Θεσσαλονίκη και κράτησε ολοζώντανες τις ελπίδες του για πρόκριση στα πλέι-οφ του Champions League.

Με γκολ του Βίκτωρα Κλωναρίδη στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Σέλτικ στη Γλασκόβη κι απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα Play Off του Champions League ενόψει του επαναληπτικού στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Τρίτη (14/8, 21:00).

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, η Σάλτσμπουργκ νίκησε με σκορ 3-0 την Σκεντίγια από την ΠΓΔΜ.

Την Τρίτη, η Μπενφίκα, με τον Παναγιώτη Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια της, νίκησε 1-0 την Φενερμπαχτσέ στο Ντα Λουζ και πήρε «κεφάλι» στην υπόθεση πρόκριση για τα play off του Champions League.

Στους πρώτους αγώνες για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Αστάνα (Καζακστάν) - Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)         0-2
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)   0-1
Μάλμε (Σουηδία) - Βίντι (Ουγγαρία)                      1-1
Σλάβια Πράγας (Τσεχία) - Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)      1-1
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) - Άγιαξ (Ολλανδία)              2-2
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) - Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)    1-1
Μπενφίκα (Πορτογαλία) - Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)          1-0
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) - Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)                  3-2