EURO 2020: Αποτελέσματα 12-6-2021

Η πρώτη ισοπαλία στα τελικά του Euro 2020, καθώς Ουαλία και Ελβετία μοιράστηκαν τους βαθμούς (1-1). Στο δεύτερο ματς του 1ου ομίλου και του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος συνολικά, που διεξήχθη στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν, η Ελβετία ήταν σαφώς ανώτερη, πίεσε την αντίπαλο της και προηγήθηκε με το γκολ του Μπρελ Εμπολό (49′), αλλά ο Κίφερ Μουρ κατάφερε να ισοφαρίσει για την Ουαλία στο 74ο λεπτό.
Η Ελβετία ήταν η κυρίαρχος του ματς, παίζοντας κόντρα στην αντίπαλο της, που είχε παραταχθεί για να παίξει με μαζική άμυνα και να προσπαθήσει ν’ απειλήσει με αντεπιθέσεις, θέλοντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των Ντάνιελ Τζέιμς και Γκάρεθ Μπέιλ. Οι Ελβετοί ειδικά στο πρώτο μέρος, είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς, πίεσαν την βρετανική άμυνα, έχασαν ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Το έκαναν με την έναρξη της επανάληψης και τον κορυφαίο της αναμέτρησης, τον Μπρελ Εμπολό. Επειτα από εκτέλεση του κόρνερ από τα δεξιά, ο φορ της Γκλάντμπαχ πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, χωρίς ιδιαίτερη πίεση κάνοντας το 0-1.

Στη συνέχεια όμως η Ουαλία «αφυπνίστηκε», άφησε τον παθητικό ρόλο, κέρδισε μέτρα και άρχισε να πιέζει την άμυνα της Ελβετίας, ψάχνοντας για το γκολ της ισοφάρισης. Το βρήκε στο 74ο λεπτό με κεφαλιά του Κίφερ Μουρ.

Οι Ελβετοί πήραν ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων και πολιόρκησαν την εστία των Ουαλών, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.  Μάλιστα στο 85′ ο Μάριο Γκαβράνοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά τελικά καταχωρείται ως πρώτος παίκτης στην ιστορία των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων, που το γκολ του ακυρώνεται με τη χρήση του VAR, ως οφσάιντ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουρ – Σερ, Μπαμπού

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κλεμάν Τουρπάν (Γαλλία)

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΟΥΑΛΙΑ (Ρόμπερτ Πέιτζ): Γουόρντ, Ρόμπερτς, Ρόντον, Ντέιβις, Μέφαμ, Μόρελ, Άλεν, Ράμσεϊ (90′ Αμπάντου), Τζέιμς (75′ Μπρουκς), Μουρ, Μπέιλ.

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ελβέντι, Σαρ, Ακάντζι, Εμπαμπού, Ροντρίγκες, Τζάκα, Φρόιλερ, Σακίρι (66′ Ζακάρια), Σεφέροβιτς (84′ Γκαβράνοβιτς), Εμπολό.

Έκπληξη από την «πρωτάρα» Φινλανδία

Στη… σκιά του δυσάρεστου περιστατικού με τον Κρίστιαν Έρικσεν, το ματς της πρεμιέρας του Β΄ ομίλου του Euro 2020, ανάμεσα στην Δανία και στην Φινλανδία επανάρχισε περίπου μιάμιση ώρα μετά την διακοπή του, με τους Φινλανδούς να παίρνουν τεράστια νίκη με 1-0!

Από την ώρα που ο 29χρονος άσος της Ίντερ ανέκτησε τις αισθήσεις του και η κατάσταση της υγείας του σταθεροποιήθηκε κι αφού συνομίλησε με τους συμπαίκτες του και το προπονητικό τιμ στ΄ αποδυτήρια, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων με κοινό τους αίτημα προς την UEFA ζήτησαν να συνεχιστεί ο αγώνας, με την Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία να κάνει αποδεκτό το αίτημά τους, αν και αρχικά είχε ανακοινώσει την οριστική διακοπή της αναμέτρησης.

Η Φινλανδία, «πρωτάρα» στη διοργάνωση, με γκολ του Πογιάνπαλο στο 60ό λεπτό νίκησε με 1-0 τη Δανία στο Πάρκεν Στάντιον της Κοπεγχάγης, μπαίνοντας με το… δεξί στη διοργάνωση και πλέον μπορούν να ονειρεύονται την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ήταν μόλις η δεύτερη νίκη των Φινλανδών επί των Δανών στα τελευταία 23 ματς που έχουν δώσει, καθώς και η πρώτη για την ομάδα του Κανέρβα μετά από 6 διεθνή ματς που δεν είχε γευτεί την χαρά της επιτυχίας (2 ισοπαλίες, 4 ήττες).

Για τους Δανούς ήταν μόλις η 3η ήττα στα τελευταία 29 διεθνή ματς που έχουν δώσει, με τις δύο προηγούμενες να προήλθαν από το Βέλγιο.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο γκολκίπερ των Φινλανδών, Λούκας Ραντέτσκι, ο οποίος έκανε τρεις σπουδαίες επεμβάσεις στα πρώτα 19 λεπτά, ενώ η κορυφαία στιγμή του στον αγώνα ήταν η απόκρουση πέναλτι του Χόιμπγιερκ στο 74ο λεπτό.

Διαιτητής: Άντονι Τέιλορ (Αγγλία)
Κίτρινες: Λουντ, Σπαρβ

Οι ενδεκάδες:

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Βας (76΄ Στρίγκερ Λάρσεν), Κγιάερ (64΄ Βέστεργκααρντ), Κρίστενσεν, Μέλε, Έρικσεν (43΄ Γένσεν), Χόιμπγιερκ, Ντιλένι (76΄ Κορνέλιους), Πόουλσεν, Βιντ (63΄ Σκοβ Όλσεν), Μπρεϊθγουέιτ

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Μάρκου Κανέρβα): Ραντέτσκι, Ο’Σόγκνεσι, Αραγιούρι, Τόιβιο, Σπαρβ (77΄ Σούλερ), Καμαρά, Λουντ, Ραϊτάλα (90΄ Βαϊσάνεν), Ουρόνεν, Πούκι (77΄ Κάουκο), Πογιάνπαλο (84΄ Φορς)

Ο Λουκάκου έκανε «πάρτι» με Ρωσία

Απλά και άνετα το Βέλγιο μπήκε με τον ιδανικότερο τρόπο στο Euro 2020. Στο δεύτερο ματς του Β΄ ομίλου του τουρνουά, οι «κόκκινοι διάβολοι» «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο την αναμέτρηση στην «Gazprom Arena» της Αγίας Πετρούπολης επί της τυπικά γηπεδούχου, Ρωσίας, με το τελικό 3-0 να προέρχεται από τα δύο γκολ του Λουκάκου (10΄, 88΄) και του Μενιέ (34΄).

Η κορυφαία ομάδα στο ranking της FIFA, απέδειξε ότι δεν συγχωρεί τα λάθη της αντίπαλης άμυνας. Από δύο «δώρα» των Ρώσων αμυντικών οι Λουκάκου και Μενιέ βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον στράικερ της Ίντερ να αφιερώνει το πρώτο τέρμα που σημείωσε στον συμπαίκτη του στους «νερατζούρι», Κρίστιαν Έρικσεν!

Η έκτη αναμέτρηση των δύο ομάδων σε μεγάλη διοργάνωση (Μουντιάλ και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα) εξελίχθηκε σε «περίπατο» για το συγκρότημα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, που έκανε το 4Χ4 απέναντι στην Ρωσία στις τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις. Η ομάδα του Τσερτσέσοφ από την άλλη συμπλήρωσε έξι ματς σε τελικές φάσεις Euro, χωρίς ακόμη να έχει γευτεί την χαρά της νίκης!

Ο Ρομέλου Λουκάκου ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Με τα δύο τέρματα που πέτυχε έφτασε τα 20 στα τελευταία 16 ανταγωνιστικά ματς και ο Τόμας Μενιέ με το δεύτερο στο 34ο λεπτό έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα τους να ελέγξει πλήρως το ματς, να μην απειληθεί καθόλου από τους Ρώσους και να φτάσει πολύ εύκολα στο στόχο της.

Διαιτητής: Αντόνιο Λαόθ (Ισπανία))
Κίτρινες:

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Φερτόνγκεν (77΄ Βερμάελεν), Μπογιάτα, Αλτνερβάιρελντ, Τοργκάν Αζάρ, Τίλεμανς, Ντεντόνκερ, Καστάνιε (27΄ Μενιέ), Καράσκο (77΄ Πραέ), Λουκάκου, Μέρτενς (74΄ Εντέν Αζάρ)

ΡΩΣΙΑ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Σούνιν, Φερνάντες, Σεμένοβ, Τζίκιγια, Ζιρκόφ (43΄ Καραβάεφ), Οτζόεφ, Μπαρίνοφ (46΄ Ντιβέγεφ), Ζόμπνιν (63΄ Μουκίν), Γκολόβιν, Κουζιάεφ (30΄ Τσερίσεφ, 63΄ Μίραντσουκ),Τζιούμπα