Europa League: Αποτελέσματα 19-10-2017

Η Λιόν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του 5ου ομίλου με την Έβερτον, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Στο ματς «χωρίς αύριο» και για τις δύο ομάδες, οι Γάλλοι έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το «τρίποντο» και τα κατάφεραν μέσα στο «Γκούντισον Παρκ», βάζοντας σε μεγάλους μπελάδες την ομάδα του Μερσεϊσάιντ σε ό,τι αφορά την υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Παρότι ισοφάρισε προσωρινά στο Μπέργκαμο, ο Απόλλων Λεμεσού ηττήθηκε 1-3 από την Αταλάντα, ενώ την πρώτη απώλεια βαθμών είχε η Ντιναμό Κιέβου στην έδρα της από την Γιουνγκ Μπόις (2-2).

Άρσεναλ και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έκαναν το 3Χ3 στο ξεκίνημα του Europa League και, πλέον, μόνο εάν «αυτοκτονήσουν» θα χάσουν την πρωτιά στον 8ο και 12ο όμιλο της διοργάνωσης.

Η αποβολή του Ρόντιτς στο 80΄ άνοιξε το δρόμο στην Άρσεναλ για να φύγει με το «διπλό» από το Βελιγράδι, με το γκολ του Ολιβιέ Ζιρού, πέντε λεπτά αργότερα.

Ανάμεσα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και στην Σοσιεδάδ θα παιχτεί η πρωτιά του 12ου ομίλου, με τις δύο ομάδες μετά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής να έχουν εν πολλοίς εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στους «32» του Europa League. Οι Ρώσοι επιβλήθηκαν με 3-1 της Ρόζενμποργκ εντός έδρας, ενώ οι Βάσκοι «καθάρισαν» από το πρώτο μέρος την αναμέτρηση με την Βαρντάρ στα Σκόπια φτάνοντας στο εμφατικό 6-0 με… καρέ του Γουίλιαν Χοσέ.

Τελικά ο αποκλεισμός του ΠΑΟΚ από την Έστερσουντ όχι μόνο δεν ήταν έκπληξη, αλλά το περίεργο θα ήταν εάν ο «Δικέφαλος του Βορρά» προκρινόταν εις βάρος της σουηδικής ομάδας, η οποία παραμένει αήττητη στον 10ο όμιλο. Κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, τελικά αναδείχθηκε ισόπαλη, 2-2, με τους Βάσκους να «σώζουν την παρτίδα»στο φινάλε. Οι Σουηδοί με 2 νίκες και μία ισοπαλία έχουν τον πρώτο λόγο για την πρώτη θέση του γκρουπ.

Με το «διπλό» επί της Νις στη Γαλλία (3-1), η Λάτσιο έγινε το πρώτο φαβορί για την πρωτιά του 11ου ομίλου, ενώ με 2-1 επιβλήθηκε και η Μαρσέιγ της Γκιμαράες, χωρίς τον Κώστα Μήτρογλου στην ενδεκάδα της (έμεινε στον πάγκο).

Οι παίκτες της ΑΕΚ τόλμησαν στο Σαν Σίρο και επιστρέφουν υπερήφανοι στην Ελλάδα μετά την ισοπαλία 0-0 με τη Μίλαν, το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του Europa League. Ομως οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ πραγματοποίησαν μεγάλη εμφάνιση, κράτησαν την ισοπαλία και παραμένουν σε τροχιά πρόκρισης από τον 4ο όμιλο της διοργάνωσης.

Ο Μάριο Γκαβράνοβιτς σκόραρε δύο φορές σε 11 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο στο «Ernst Happel Stadion» (21΄, 31΄), δίνοντας στη Ριέκα ξεκάθαρο προβάδισμα απέναντι στην Αούστρια, που δεν έχει νικήσει στους τελευταίους επτά εντός έδρας ευρωπαϊκούς αγώνες της. Τελικά οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν με 3-1, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 90΄ με τον Φρίσενμπιχλερ και τη Ριέκα να απαντά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κβρζιτς.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής (Πέμπτη 19-10-2017) στους ομίλους του Europa League: