europa-league-πανιώνιος-μακάμπι-τελ-αβίβ-0-1

Η Μακάμπι τελ Αβίβ στάθηκε τυχερή και με αυτογκόλ του Κόρμπου επικράτησε του Πανιωνίου (0-1), σφραγίζοντας την πρόκριση στο 78′.
Οι “κυανέρυθροι” αποχαιρετούν το ευρωπαϊκό όνειρο με ψηλά το κεφάλι, αφού είχαν κλασικές ευκαιρίες για να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα και να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα.

Το σύνολο του Κρόιφ είχε πάει το ματς εκεί που ήθελε από το πρώτο ημίχρονο, όταν κράτησε τον Πανιώνιο μακριά από την περιοχή του Ραϊκοβιτς, εγκλωβίζοντας τον στη μεσαία γραμμή. Χρειάστηκαν 36 λεπτά για να… ηρεμήσει λίγο ο Μασούντ και να βγάλει φάσεις μπροστά η ομάδα του Γρηγορίου. Οι “κυανέρυθροι” καλύτεροι στο δεύτερο μέρος, απείλησαν, αλλά όταν αποφάσισαν να ρισκάρουν περισσότερο, δέχθηκαν το γκολ από κόρνερ.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν πήρε σχεδόν τίποτα από τους μεσοεπιθετικούς της. Εξαίρεση σε αυτό αποτέλεσε ο Σαββίδης που ήταν καλός και ανασταλτικά και επιθετικά. Χαρακτιριστικό είναι πως εκτός από ένα σουτ του Γιεσίλ, οι υπόλοιπες ευκαιρίες του Πανιωνίου προήλθαν από τους Βλάχο, Χατζισαφί, Μπανανά και Σαββίδη.

Κορυφαίος του γηπέδου ο Ατζίλι, ενώ ο Μπεν Χαϊμ δεν έχασε μονομαχία στα μετόπισθεν. Εξαιρετικός τόσο ο Ραϊκοβιτς, όσο και ο Νταβιτζάντα.

Πίεση, λάθη και άστοχα γεμίσματα ήταν… συστατικά του αγώνα στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες είχαν αλληλοεξουδετερωθεί, με τον διαιτητή να μην βοηθάει από τη μεριά του το παιχνίδι, καθώς σφύριζε συνεχώς σε κάθε επαφή.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου χρειάστηκε να αλλάξει γρήγορα τα πλάνα του. Συγκεκριμένα ο Οικονόμου αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και αποχώρησε στο 12′, δίνοντας έτσι τη θέση του στον Σταυρόπουλο σε μία αλλαγή προσώπων.

Με τον Μασούντ εκτός κλίματος και με πολλά νεύρα, ο Πανιώνιος αδυνατούσε να απειλήσει. Οι μπαλιές προς τον Γιεσίλ δεν έβρισκαν στόχο, με αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί να παίρνουν εύκολα και χωρίς ιδιαίτερο κόπο την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στο 27′ με τον Κγιάρτανσον, αλλά το πλασέ του τελευταίου στην κίνηση δεν βρήκε εστία. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κότνικ χρειάστηκε να επέμβει στο φάουλ του Ατζίλι, ο οποίος ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του Κρόιφ στο πρώτο μέρος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοση του, μείωσε τα λάθη του και πλησίασε δύο φορές στο γκολ. Η πρώτη με τον Γιεσίλ στο 37′ και η άλλη με τον Βλάχο δύο λεπτά αργότερα. Ο Ραϊκοβιτς έδειξε να βρίσκεται σε ετοιμότητα και κράτησε ανέπαφη την εστία, διατηρώντας την ομάδα του σε θέση ισχύος για την πρόκριση.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, όπως τελείωσε το πρώτο. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας, περισσότερη σιγουριά στις μεταβιβάσεις και με ευκαιρία για γκολ. Το σουτ του Χατζισαφί στο 54′ εξουδετέρωσε δύσκολα ο Ραϊκοβιτς στη δεξιά του γωνία, αλλά η απάντηση των Ισραηλινών ήρθε στο 63′ με τον Κότνικ να λέει και πάλι “όχι” στον Ατζίλι, σε φάουλ του τελευταίου.

Οσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι ρίσκαραν περισσότερο, αλλά ο Γιεσίλ δεν είχε τροφοδοτηθεί καθόλου. Ο Σαββίδης στο 73′ με ατομική ενέργεια δημιούργησε χώρο στον εαυτό του και επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας την “στρογγυλή θεά” δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ο Γρηγορίου θέλησε να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του βάζοντας στην αναμέτρηση τον Ντουρμισάι, αντί του Λάμπρου που δεν έκανε αισθητή την παρουσία του. Το 4-2-3-1 έγινε 4-4-2 με ρόμβο. Το κενό που δημιουργήθηκε στη μεσαία γραμμή το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Κρόιφ.

Για ένα δίλεπτο πίεσαν και τελικά ευτύχησαν να σκοράρουν και να καθαρίσουν την πρόκριση από κόρνερ και με τη βοήθεια του Κόρμπου (78′). Κάπου εκεί έλαβε τέλος και το ενδιαφέρον του αγώνα…

Διαιτητής: Νεβαλάινεν (Φινλανδία)
Κάρτες: Μασούντ, Γεσίλ, Κόρμπος – Μπατόκιο, Μπεν Χαΐμ, Γκολάσα, Σένφελντ

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Οικονόμου (13’ Σταυρόπουλος), Χατζισαφί, Κόρμπος, Σαββίδης (86’ Γλύκος), Λάμπρου (73’ Ντουρμισάι), Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ

Μακάμπι (Τζόρντι Κρόιφ): Ραΐκοβιτς, Νταβίντζαντα, Τίμπι, Μπεν Χαΐμ, Σπούνγκιν, Γέινι, Γκολάσα, Μπατόκιο (76’ Μίχα), Κιάρτανσον (83’ Πέρετς), Ατζίλι και Σένφελντ