Η Κολομβία έκανε πάρτι με 3-0 επί της Πολωνίας, ισόπαλες Ιαπωνία και Σενεγάλη

Η Κολομβία έκανε πάρτι με 3-0 επί της Πολωνίας για την 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης στα νοκ άουτ του Μουντιάλ. Οι Μίνα (40′), Φαλκάο (70′), Κουαδράδο (75′) πέτυχαν τα γκολ του θριάμβου για τους Λατινοαμερικάνους. Η ομάδα του Πέκερμαν αντιμετωπίζει τη Σενεγάλη την τελευταία αγωνιστική και με νίκη εξασφαλίζει την πρόκριση, ενώ υπό προϋποθέσεις μπορεί να πάρει το εισιτήριο και με ισοπαλία. Αντίθετα η Πολωνία αποκλείστηκε από τη διοργάνωση.

Το παιχνίδι αποτελούσε μονόδρομο και για τις δύο ομάδες, καθώς όποια έχανε θα επέστρεφε στο σπίτι της. Γι αυτό και οι δύο στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν πολύ συντηρητικά στον αγωνιστικό χώρο. Το αποτέλεσμα ήταν να γίνει ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα μπουν ισόπαλες στο ημίχρονο, ο Μίνα με κεφαλιά στο 40′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Αυτό το γκολ πρόσθεσε άγχος στους Πολωνούς που αναγκάστηκαν να κυνηγήσουν το γκολ, τα κενά, όμως εκμεταλλεύτηκαν ιδανικά οι παίκτες της Κολομβίας. Στο 70΄ ο Κιντέρο βρήκε εντυπωσιακά τον Φαλκάο κι αυτός με εξαιρετικό πλασέ με το εξωτερικό έκανε το 2-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ σε τελική φάση Μουντιάλ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κουαδράδο εκμεταλλεύτηκε την… εξαφανισμένη άμυνα της Πολωνίας και με πλασέ πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα του κλειδώνοντας τη νίκη.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Κολομβία πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη, που της δίνει το δικαίωμα να κρατάει στα χέρια της την υπόθεση πρόκριση.

Διαιτητής: Σέζαρ Ράμος (Μεξικό)
Κίτρινες κάρτες: 61′ Μπεντνάρεκ, 85′ Γκοράλσκι
Πολωνία (Ναβάλκα): Σέζνι, Πάζνταν (80′ Γκλικ), Μπέντναρεκ, Μπερεζίνσκι (72′ Τεόντορτσικ), Πίστσεκ, Γκοράλσκι, Χριχοβιάκ, Ρίμπους, Ζιελίνσκι, Λεβαντόφσκι, Κοβνάτσκι (57′ Γκροζίντσκι)

Κολομβία (Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας, Μίνα, Μόχικα, Σάντσες, Μπάριος, Αγκιλάρ (32′ Ουρίμπε), Χάμες, Κουαδράδο, Κιντέρο (73′ Λερμα), Φαλκάο (78′ Μπάκα)

Παραμένουν αήττητες Ιαπωνία και Σενεγάλη

Σε ένα ματς με εναλλαγές συναισθημάτων, αλλά και σοβαρά λάθη των δύο τερματοφυλάκων (από ένα ο καθένας), Ιαπωνία και Σενεγάλη ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο Εκατέρινμπουργκ και παραμένουν ισόβαθμές στην κορυφή του 8ου ομίλου του Μουντιάλ. Η αφρικανική ομάδα προηγήθηκε δύο φορές, στο 11΄ με τον Μανέ και στο 71΄ με τον Γουάγκε, αλλά οι «μπλε σαμουράι» είχαν τις απαντήσεις με τον Ινούι (34΄) και τον Χόντα (78΄). Οι δύο ομάδες έχουν προβάδισμα πρόκρισης, αλλά θα χρειαστούν τουλάχιστον ένα βαθμό στα τελευταία τους παιχνίδια, με Πολωνία και Κολομβία αντίστοιχα, την Πέμπτη 28/6.

Ενα λάθος του Καβασίμα έδωσε την ευκαιρία στη Σενεγάλη να μπει από νωρίς μπροστά στο σκορ. Ο Ιάπωνας τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα σε ένα «χλιαρό» σουτ του Σαμπαλί στο 11ο λεπτό και έδωσε την ευκαιρία στον Σαντιό Μανέ που καιροφυλακτούσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι Αφρικανοί διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και είχαν μία καλή φάση στο 22΄, με γυριστό σουτ του Νιανγκ που μπλόκαρε ο Καβασίμα, όμως η Ιαπωνία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 34΄ με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ινούι μέσα από την περιοχή. Τα «λιοντάρια της Τεράνγκα» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ξαναπάρουν το προβάδισμα στο 39΄, όμως ο Καβασίμα σταμάτησε τον Νιανγκ σε τετ-α-τετ.

Η Σενεγάλη φάνηκε να «πατάει» καλύτερα στο β΄ ημίχρονο, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Αντίθετα, ο Ινούι λίγο έλειψε να κάνει ξανά τη… ζημιά στο 64΄, όμως αυτή τη φορά το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω. Τελικά, οι Αφρικανοί βρήκαν το γκολ που επιζητούσαν στο 71΄, όταν ο Σαμπαλί έκανε το γύρισμα από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι και ο προωθημένος Γουάγκε με σουτ παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του Καβασίμα. Η χαρά του Αλιού Σισέ και των παικτών του κράτησε μόλις επτά λεπτά, καθώς στο 78΄, μία τραγική έξοδος του Χαντίμ Εντιαγέ έδωσε την ευκαιρία στον νεοεισελθόντα Κεϊσούκε Χόντα, μετά από γύρισμα του Ινούι, να σκοράρει σε ανυπεράσπιστο τέρμα και να διαμορφώσει το τελικό 2-2, που αφήνει ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση και για τις τέσσερις ομάδες του 8ου ομίλου (τουλάχιστον ως το βραδινό ματς της Πολωνίας με την Κολομβία).
Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία)
Κίτρινες κάρτες: Ινούι (68′) – Νιανγκ (59′), Σαμπαλί (90′), Εντόι (90’+), Χασέμπε (90’+)
Κόκκινες κάρτες: –

Οι συνθέσεις:

ΙΑΠΩΝΙΑ (Ακίρα Νισίνο): Καβασίμα, Ναγκατόμο, Σότζι, Γιοσίντα, Χ. Σακάι, Σιμπασάκι, Χασέμπε, Χαραγκούτσι (75΄ Οκαζάκι), Καγκάβα (72΄ Χόντα), Ινούι (87΄ Ουσάμι), Οσάκο

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Αλιού Σισέ): Χ. Εντιαγέ, Γουάγκε, Σανέ, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί, Γκουεγέ, Αλφ. Εντιαγέ (65΄ Κουγιατέ), Π.Α. Εντιαγέ (81΄ Εντόι), Μανέ, Νιανγκ (86΄ Ντιούφ), Σαρ

“Φωτιά” τα γκολ στη 2η αγωνιστική

Τα γήπεδα της Ρωσίας πήραν… φωτιά στη 2η αγωνιστική του Παγκοσμίου πρωταθλήματος. Μπορεί στην πρεμιέρα να είδαμε ένα από τα πιο φτωχά Μουντιάλ, ωστόσο οι ομάδες έδιωξαν το άγχος και μας προσέφεραν πλούσιο θέαμα και πολλά γκολ!

Συνολικά μπήκαν 47 τέρματα που αποτελούν ρεκόρ 2ης αγωνιστικής των Παγκοσμίων Κυπέλλων από το 1998 έως και σήμερα, όταν και οι όμιλοι έγιναν 8. Παράλληλα το Μουντιάλ της Ρωσίας έχει γίνει το 2ο πιο παραγωγικό των τελευταίων χρόνων με 85 γκολ, αλλά βρίσκεται πολύ πίσω από το Μουντιάλ της Βραζιλίας, όπου στις δύο πρώτες αγωνιστικές μπήκαν 94 γκολ.

Στα γήπεδα της Ρωσίας σημειώθηκαν τη 2η αγωνιστική μόλις 2 ισοπαλίες που είναι οι λιγότερες της τελευταίας 20ετίας. Οι περισσότερες ισοπαλίες είχαν σημειωθεί το 1998 και το 2002, όταν 6 αγώνες δεν είχαν νικητή.