Κύπελλο: Προκρίθηκαν ΠΑΟΚ, ΠΑΟ, Λαμία, Παναιτωλικός

Εύκολη δουλειά είχε ο ΠΑΟΚ στον στόχο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και την είσοδό του στους προημιτελικούς. Με “όπλο” τη μεγάλη νίκη στο πρώτο παιχνίδι της Κρήτης επί του ΟΦΗ (3-0), δεν είχε παρά να πετύχει μια απλή επανάληψη (4-1) και να πάρει το εισιτήριο για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Και την υπόθεση πρόκρισης την έκανε ευκολότερη η γρήγορη παραβίαση της εστίας του Γουάλεϊ και μάλιστα δύο φορές. Η πρώτη στο 12′, όταν ο Λάμπρου στην πρώτη… ενδεκαδάτη παρουσία του στον ΠΑΟΚ, με ωραίο βολέ παραβίασε από πλάγια την εστία των φιλοξενούμενων, αφού ξεπέρασε την αντίσταση δύο αντιπάλων του. H δεύτερη στο 21′, όταν ο Ακπομ ανατράπηκε εντός περιοχής, ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και ο Πέλκας που ανέλαβε την εκτέλεση διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Στο 28′ ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1 με μακρινό σουτ του Κοροβέση, που αφού άλλαξε πορεία από το πόδι του Ροντρίγκο ξεγέλασε τον Πασχαλάκη και κατέληξε στα δίχτυα…

Από την… κόλαση στον «παράδεισο» βρέθηκε μέσα σε λιγότερο από ένα ημίχρονο ο Παναθηναϊκός το απόγευμα της Τετάρτης (15/1), αλλά κατάφερε εντέλει με τρία γκολ μέσα σε 17 λεπτά να κάνει την απόλυτη ανατροπή και να νικήσει τον ΠΑΣ Γιάννενα με 3-1, παίρνοντας την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι Γιαννιώτες έβαλαν πολύ… δύσκολα στους «πράσινους» από τα πρώτα λεπτά, βγαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να παίξουν μπάλα και όχι… κλεφτοπόλεμο. Ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει διαδρόμους στο πρώτο 45λεπτο μπροστά από την εστία του Γιαννίκογλου και σαν να μην έφτανε αυτό, βρέθηκε πίσω στο σκορ με την κεφαλιά του (πρώην «πράσινου») Νώντα Παντελάκη στο 24’, ο οποίος νίκησε στον αέρα όλη την άμυνα του «τριφυλλιού», κάνοντας το 0-1. Ένα γκολ που έδινε «αέρα» δύο τερμάτων στους Γιαννιώτες, μετά τη νίκη τους με 1-0 στο πρώτο ματς στους «Ζωσιμάδες» την περασμένη Τετάρτη (8/1).

Η Λαμία δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά πήρε την πρόκριση από τα Τρίκαλα για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας. Ο 2ος αγώνας για τη φάση των «16» που έγινε στο ΔΑΚ Λαμίας έληξε ισόπαλος 1-1 και οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση χάρη στη νίκη τους με 1-0 στο πρώτο ματς που έγινε στα Τρίκαλα. Σκόρερ αναδείχθηκαν ο Μπιανκόνι στο 11΄ με πέναλτι για τη Λαμία και ο Πέλκας στο 33΄ με σουτ για τα μαχητικά Τρίκαλα, που μέχρι στιγμής βρίσκονται στην κορυφή της κατάταξης στην Football League…

Ο Παναιτωλικός πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού στον δεύτερο αγώνα της φάσης των «16» αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στην παράταση με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση, αφού στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός προκρίθηκε στους «8».