Νίκες για ΑΕΚ, Παναιτωλικό, Ατρόμητο, «λευκή» ισοπαλία στο Βόλο

Στην πιο επιβλητική εμφάνισή της από το ξεκίνημα της σεζόν, η ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον ΟΦΗ στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League. Το ματς έγινε στο ΟΑΚΑ κεκλεισμένων των θυρών και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο 30λεπτο με γκολ των Μάνταλου (5΄) και Βέρντε (8΄,30΄)

Μεγάλη νίκη με 1-0, που του δίνει πλέον μεγάλο βαθμολογικό «αέρα» στη μάχη για τη αποφυγή της 14ης θέσης που οδηγεί (μετά τα πλέι-άουτ) απευθείας στη Super League 2, πέτυχε ο Παναιτωλικός επί του Πανιωνίου, στο γήπεδο του Αγρινίου. To μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 53ο λεπτό ο Βιεϊρα Ρόσα Φάρλεϊ με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κότνικ. Η ομάδα του Μάκη Χάβου έφτασε τους 17 βαθμούς, ξέφυγε στο +7 από τους «κυανέρυθρους» και πήρε ισχυρό προβάδισμα για την κατάληψη της προτελευταίας θέσης, που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής, μετά την ολοκλήρωση και των πλέι-άουτ. Ο Πανιώνιος, αντίθετα, έμεινε στους 10 βαθμούς και «βυθίστηκε» ακόμη περισσότερο στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κακό θέαμα, λιγοστές φάσεις και όλα στο… μηδέν, στο θεσσαλικό ντέρμπι ανάμεσα στο Βόλο και την ΑΕΛ. Οι δύο ομάδες έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία (0-0) κι απώλεσαν και τις μαθηματικές ελπίδες τους για να μπουν στην πρώτη εξάδα και στα πλέι-οφ. Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, όμως ο Ζοάο στο 41′ κόπηκε την ύστατη ώρα από την άμυνα της ΑΕΛ ενώ είχε βγει τετ-α-τετ με τον Κρίστινσον. Ένα λεπτό αργότερα ο Τόρζε βγήκε στην κόντρα, αλλά άργησε πάρα πολύ προ του Γκαραβέλη και το γύρισμα που έκανε προς τον Ουάρντα κόπηκε από τον Τσίκα την τελευταία στιγμή.

«Επιτέλους νίκη» και «επιτέλους… γκολ» βροντοφώναξαν οι παίκτες και οι άνθρωποι του Ατρόμητου, μετά τη δύσκολο όσο και πολύτιμο 1-0 επί της Ξάνθης στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League, που έβαλε τέλος στη διπλή «κατάρα» που κυνηγούσε τους Περιστεριώτες από την 11η Ιανουαρίου και το «διπλό» που είχαν σημειώσει στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού (1-0, 18η αγωνιστική). Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη πήρε την πρώτη νίκη της μετά από μετά από έξι σερί αποτυχημένα αποτελέσματα (μία ισοπαλία και πέντε ήττες στο ενδιάμεσο) και παράλληλα έβαλε τέλος στην επιθετική «ανομβρία» της που κράτησε (με τις καθυστερήσεις) συνολικά 603 αγωνιστικά λεπτά.