Play out Super League: Νίκες για Λεβαδειακό, ΟΦΗ, Ιωνικό

Την πρώτη νίκη του στα Play Out της Super League (μετά από δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα παιχνίδια) πανηγύρισε ο Λεβαδειακός στην Τρίπολη, επικρατώντας 1-0 του Αστέρα.

Χάρη στο γκολ του Γιαννιώτα στο 37΄, η ομάδα της Βοιωτίας πανηγύρισε το παρθενικό της εκτός έδρας «τρίποντο» στο φετινό πρωτάθλημα και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία.

Το ματς ξεκίνησε με δοκάρι για τον Αστέρα μόλις στο 3ο λεπτό, σε σέντρα-σουτ του Κρεσπί, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι στο 6΄, με σουτ του Νίκα από καλή θέση που απέκρουσε ο Τσιφτσής.

Για να καταγραφεί η επόμενη ευκαιρία, χρειάστηκε να φτάσει το 30ο λεπτό, όταν ο Τσιφτσής επενέβη και πάλι σωτήρια σε προσπάθεια του Γερεμέγεφ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Παναγιώτου κόντραρε και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Τελικά, ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ στο 37΄ με τον Γιαννιώτα, μετά από ωραία προσπάθεια και ασίστ του Γερεμέγεφ. Ο σκόρερ υποδείχθηκε αρχικά σε θέση οφσάιντ, αλλά το VAR διόρθωσε το λάθος του βοηθού και το γκολ μέτρησε. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Μπαράλες να μην μπορεί εκμεταλλευθεί τη σέντρα του Αλβαρες και να σκοράρει.

Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους (47΄) ο Λεβαδειακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τον Ατιένθα να προλαβαίνει τελευταία στιγμή τον Γερεμέγεφ, που ήταν έτοιμος να σκοράρει προ κενής εστίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις δικές τους στιγμές, στο 61΄ με σουτ του νεοεισελθόντα Σίτο που απέκρουσε ο Γκροφ και στο 67΄ με άστοχη κεφαλιά του Ιγκλέσιας, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση και αρχίζουν να… αγχώνονται, αφού η διαφορά τους από τη «διακεκαυμένη ζώνη» μειώθηκε στους πέντε βαθμούς.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Κίτρινες: Γκαρντάβσκι, Κρεσπί – Πας, Παναγιώτου, Μεχία, Μπελμόντ

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ακης Μάντζιος): Τσιφτσής, Ατιένθα, Καστάνιο, Αλβαρες, Γκαρντάβσκι (46΄ Τιλίκα), Γκαρσία, Μουνάφο (84΄ Ντεμιντένκο), Ιγκλέσιας, Μπαρτόλο, Κρεσπί (56΄ Σίτο), Μπαράλες (56΄ Κωστέας)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Χάμοντ (46΄ Μπελμόντ), Βινίσιους, Τσάπρας, Παναγιώτου (57΄ Βήχος), Νίκας, Μεχία, Γιαννιώτας (84΄ Ντεντάκης), Γερεμέγεφ (88΄ Σακό), Γιάγκας, Πας (57΄ Δούμτσιος)

«Τεσσάρα» στη Λαμία ο ΟΦΗ

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΟΦΗ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λαμίας, την οποία κέρδισε στην Κρήτη με 4-1, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική των Play Out της Super League.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Ντίκο (42΄), Μεγιάδο (45΄) και Τοράλ (78΄, 81΄) ενώ για τη Λαμία σκόραρε ο Μαρτίνεθ στο 21΄.

Ο ΟΦΗ έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του, όταν στο 2ο λεπτό ο Μπάκιτς έκανε τη σέντρα στον Ντίκο, αλλά ο Ιβοριανός φορ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη.

Οι Κρητικοί συνέχιζαν να πιέζουν, αλλά η Λαμία ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν στο 21ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε φάουλ, η άμυνα των γηπεδούχων δεν κατάφερε να διώξει και ο Μαρτίνεθ μόνος του στην περιοχή πλάσαρε για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή μέσα σε ένα τρίλεπτο! Η αρχή έγινε στο 42΄, όταν ο Ντίκο με εκπληκτικό συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Γκαραβέλη για το 1-1.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 45΄, ο Μεγιάδο έκανε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Τζανδάρη και κατέληξε στα δίχτυα της Λαμίας για το 2-1.

Η Λαμία προσπάθησε για την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το τέρμα ήρθε από την πλευρά των γηπεδούχων. Ήταν το 78ο λεπτό, όταν ο Λάρσον πάσαρε στον Τοράλ μέσα στην περιοχή και ο Ισπανός ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1.

Τρία λεπτά αργότερα (81΄) σκόραρε και πάλι ο Τοράλ, αυτή τη φορά από πάσα του Μοσκέρα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1. Η Λαμία είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Τόσιτς.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου
Κίτρινες : Νέιρα, Βούρος, Μεγιάδο, Διαμαντής, Φελίπε – Ντε Βινσέντι, Σαραμαντάς

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Mανδάς, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης (85΄ Γιοχού), Λάρσον, Τοράρισον, Ντιουσέ (68΄ Τοράλ), Μεγιάδο, Μπάκιτς (79΄ Περέα), Νέιρα (68΄ Φελίπε), Ντίκο (79΄ Μοσκέρα)

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάνγτα (63΄ Σαραμαντάς), Κ. Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σιμόν, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (63΄ Μπεχαράνο), Νούνιες, Ντε Βινσέντι (63΄ Μεντίνα), Βέργος (77΄ Μανούσος), Καραμάνος (63΄ Τόσιτς)

Βήμα παραμονής ο Ιωνικός (1-0 τον Παναιτωλικό)

Μεγάλο βήμα για να ανανεώσει την παρουσία του στη Super League έκανε ο Ιωνικός, καθώς με πέναλτι του Σεμπά στο 37΄ επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, για την 3η αγωνιστική των Play Out. Με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, οι Νικαιώτες ξεπέρασαν τη Λαμία και ανέβηκαν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, φτάνοντας τους 24β., όσους έχει και ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με πρωταγωνιστή τον Φαντιγκά, ο οποίος όμως τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή. Η υπεροχή του Ιωνικού δεν μετουσιώθηκε σε «καθαρές» ευκαιρίες, αλλά στο 37΄ ο διαιτητής Βεργέτης -μετά από εξέταση του βίντεο- υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Μλάντεν και ο Σεμπά άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα.

Ο Παναιτωλικός έκανε την πρώτη τελική του προσπάθεια στο 53΄ (!), με ένα άστοχο σουτ του Στάιτς που μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο (όπως και ο Χουάνπι, ενώ νωρίτερα ο Αποστολάκης αντικατέστησε τον τραυματία Λιάβα), ενώ ο Ιωνικός «άγγιξε» το 2-0 στο 60΄, με το ωραίο σουτ του Ελευθεριάδη που σταμάτησε στο δοκάρι του Ανέστη. Οσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ανέβαζαν την αποδοσή τους και πίεζαν, αλλά στο 73΄ ο Καρέλης έκανε κακό τελείωμα προ του Χουτεσιώτη και στο 90΄ ο Κολοβός «σημάδεψε» με κοντινή κεφαλιά το δοκάρι του Χουτεσιώτη και στην εξέλιξη της φάσης ο Καρέλης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, στη μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναιτωλικού να ισοφαρίσει.
Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Μλάντεν, Χουάνπι, Μάρτενσον, Αποστολάκης – Φαντιγκά, Χουτεσιώτης, Γούλερι

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας (42΄ Αποστολάκης), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης (46΄ Στάιτς), Μάρτενσον, Κολοβός, Ντίας (76΄ Ξενιτίδης), Σενγκέλια (46΄ Χουάνπι), Μόρσεϊ (64΄ Ζοάο Πέδρο), Καρέλης

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μασάς (68΄ Ούγκο Σόουζα), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Σάκιτς, Φαντιγκά (33΄ Ελευθεριάδης), Κάνιας, Σεμπά (90΄ Γούλερι), Μάντζης