Roland Garros 2019: Πέρασε στον 2ο γύρο ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο Ρολάν Γκαρός, που άρχισε σήμερα στο Παρίσι. Στην πρεμιέρα του κορυφαίου τουρνουά, ο Ελληνας πρωταθλητής, που βρίσκεται στην έκτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε του Γερμανού, Μαξιμίλιαν Μάρτερερ με 3-0 σετ.

Εν τω μεταξύ, η Καρολίνα Κέρμπερ, είναι το «θύμα» της πρώτης έκπληξης που σημειώθηκε στο εφετινό Ρολάν Γκαρός, που άρχισε σήμερα στο Παρίσι. Η Γερμανίδα πρωταθλήτρια, που βρίσκεται στην πέμπτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ηττήθηκε στην πρεμιέρα του τουρνουά…

Το γαλλικό όπεν, το μοναδικό από τα Grand Slam που διεξάγεται σε χωμάτινο τερέν, «μετράει» πλέον 128 χρόνια ζωής, που συνέθεσαν μια από τις πιο θρυλικές διοργανώσεις στην Ιστορία του παγκόσμιου αθλητισμού. Το περίφημο τουρνουά τένις του φημισμένου γηπέδου Ρολάν Γκαρός, με τις 28.028 θέσεις, έκανε δειλά το «ντεμπούτο» του το 1891 σε ένα γήπεδο του κλαμπ της Ρασίνγκ. Μόνο που τότε ήταν ένα ερασιτεχνικό τουρνουά και πήρε απλώς τον χαρακτηρισμό Championnat de France, δηλαδή Πρωτάθλημα Γαλλίας.