Super League: Νίκες για Λαμία, Ατρόμητο, Αστέρα

Μετά από 7 σερί ήττες με τις οποίες έκλεισε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, η Λαμία επέστρεψε στις νίκες σε ένα do or die ματς, αυτό της πρεμιέρας των play out με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο (1-2).

Με το “τρίποντο” αυτό η ομάδα του Τζανλούκα Φέστα ανέβηκε στους 21 βαθμούς, πέντε λιγότερους από τον Ατρόμητο και παραμένει “ζωντανή” στο παιχνίδι της απευθείας παραμονής, ενώ επί της ουσίας στέλνει στην Super League 2 τον Απόλλωνα Σμύρνης από τον οποίο αποσπάστηκε 8 βαθμούς.

Παρότι ο Παναιτωλικός ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, είχε περισσότερες ευκαιρίες, εντέλει δεν απέφυγε την ήττα από τους Φθιώτες, που έχουν προκριθεί και στους ημιτελικούς του Κυπέλλου (σ.σ. θ΄ αντιμετωπίσουν σε διπλά ματς τον Παναθηναϊκό).

Η Λαμία αυτή την φορά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μετά από τρεις αγώνες, πετυχαίνοντας, μάλιστα, δύο γκολ την ώρα που στους προηγούμενους έξι είχε σκοράρει μόνο μία φορά κι αυτό με το πέναλτι του Μανούσου, που είχε μειώσει το σκορ με τον Απόλλωνα.

Ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα μετά από πέντε αναμετρήσεις. Ήθελε το “τρίποντο” για να εξασφαλιστεί και μαθηματικά, δεν το πέτυχε, αλλά σίγουρα θα έχει την ευκαιρία να το κάνει σε κάποιο από τα επόμενα παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και είχαν διπλή ευκαιρία στο 28΄. Ο Ντέιμπι Φλόρες εξαπέλυσε έναν κεραυνό έξω από την περιοχή, με την μπάλα να πηγαίνει λίγο άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Νταγκό από κοντά απείλησε, όμως ο Σαράνοφ, απέκρουσε.

Δύο λεπτά μετά ο Καρέλης έκλεψε την μπάλα και βγήκε απέναντι από τον Σαράνοφ, ο οποίος τον σταμάτησε με εκπληκτική επέμβαση. Στο 44΄ ο Μαλής αποχώρησε από τον αγώνα με κλάματα, μετά τον τραυματισμό του στον Αχίλλειο, διαισθανόμενος προφανώς ότι η κατάστασή του είναι αρκετά σοβαρή.

Δευτερόλεπτα πριν το 45΄ η Λαμία προηγήθηκε με τον Μανούσο, ο οποίος με διπλή προσπάθεια και μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Παναιτωλικού νίκησε τον Ανέστη (1-0).

Το 2-0 για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 77΄ με τον Ελευθεριάδη μετά από ωραία προσποίηση να “εκτελεί” τον Ανέστη, ενώ στο 82΄ ο Ντουάρτε μείωσε σε 1-2 για τους Αγρινιώτες.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος
Κίτρινες: Ντουάρτε, Κορνέλιους – Μπεχαράνο

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής (44΄ Αποστολάκης), Λάρσον, Κορνέλιους, Περέιρα (71΄ Αντούνες), Ντουάρτε, Μάρτενσον (71΄ Μπαρμπόσα), Μεντόσα, Φλόρες, Ντάγκο (81΄ Μόρσεϊ), Καρέλης (71΄ Βέργος)

ΛΑΜΙΑ (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Λούκας, Αντέτζο, Σαραμαντάς, Μανούσος (63΄ Τιρόνε, 85΄ Προβυδάκης), Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Μπανγκουρά (46΄ Ελευθεριάδης), Ρόμανιτς (85΄ Τζανετόπουλος), Καραμάνος (80΄ Βέλλιος)

Παραμονή με “υπογραφή” Κουλούρη

Φινάλε θρίλερ στο Περιστέρι, με τον Ατρόμητο να παίρνει τη μεγάλη νίκη στο 92΄ με τον μόνιμο σκόρερ του, Ευθύμη Κουλούρη, επί του Απόλλωνα Σμύρνης (1-0), ο οποίος τέσσσερα λεπτά νωρίτερα έχασε πέναλτι με τον Παμλίδη (απέκρουσε ο Γιαννιώτης).

Το κακό από κάθε άποψη ματς της 1ης αγωνιστικής των play out επεφύλασσε έντονες συγκινήσεις στα τελευταία λεπτά. Ο ουραγός Απόλλων είχε την “χρυσή” ευκαιρία να σκοράρει από την “ασβεστένια βούλα” (χέρι Καστεγιάνο), αλλά ο Γιαννιώτης είπε “όχι” στον Παμλίδη και, πλέον, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ίσως θα πρέπει ν΄ αρχίσει να συμβιβάζεται με την ιδέα του υποβιβασμού.

Οι Αθηναίοι, που έμειναν στους 13 βαθμούς θα γνωρίζουν σε λίγες ώρες και το αποτέλεσμα της Λαμίας (18β.) στο Αγρίνιο (19:30) και μετά θα μπορέσουν να κάνουν καλύτερα τους υπολογισμούς τους και να δουν εάν θα συνεχίσουν να ελπίζουν στο θαύμα ή, η συνέχεια των play out θα έχει γι’ αυτούς διαδικαστικό χαρακτήρα.

Μετά από δύο νίκες επί της “ελαφράς ταξιαρχίας” στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ο Ατρόμητος κατάφερε να κάνει το 3Χ3. Η ομάδα του Κρις Κόουλμαν είχε πάρα πολύ καλή ψυχολογία μετά τις τρεις νίκες που πέτυχε στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές της regular season, ήθελε το “τρίποντο” για να μπει με το… δεξί στο μίνι πρωτάθλημα που διεξάγεται κι τα κατάφερε έστω κι αν στάθηκε τυχερός στην φάση του 88ου λεπτού.

Το πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι ήταν από εκείνα τα 45λεπτα που ξεχνιούνται πολύ γρήγορα, καθώς δεν είχε φάσεις, αντίθετα έγιναν πολλά λάθη εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής για να δημιουργήσουν κάποιες επικίνδυνες φάσεις, χωρίς, όμως, να τα καταφέρνουν. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο διάστημα των 45 λεπτών έγιναν 7 τελικές κι από τις δύο ομάδες, αλλά καμία από αυτές δεν πήγε προς την εστία.

Δεν άλλαξε δραματικά η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη. Μετά το 60΄ ο Απόλλων Σμύρνης άρχισε να ρισκάρει και να πιέζει περισσότερο τους γηπεδούχους, καθώς ήταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια.

Στο 86΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία ν΄ ανοίξουν στο σκορ, μετά το χέρι του Καστεγιάνο και το πέναλτι που υπέδειξε ο Πορτογάλος, Κορέια. Η εκτέλεση του Παμλίδη, όμως, ήταν καλή κι ο Γιαννιώτης έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.

Τελικά, στο 90΄+2 ο Κουλούρης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, μετά την πάσα του Σπιριντόνοβιτς, χαρίζοντας τη νίκη στους Περιστεριώτες και ταυτόχρονα την οριστική παραμονή στην κατηγορία των μεγάλων.

Διαιτητής: Κορέια (Πορτογαλία)
Κίτρινες: Σάλομον, Καστεγιάνο – Σλίβκα, Άλβες, Βιτλής

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Κιβρακίδης, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας (64΄ Στρούγγης), Χαρίσης (78΄ Ερλινγκμαρκ, Σάλομον, Ντένιτς (66΄ Ναμπί), Αλιμπέκ (66΄ Κλωναρίδης), Μουνίθ (78΄ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Κότσαρης, Ντεντάκης, Βιτλής (82΄ Μπαξεβανίδης), Μπρούνο Άλβες, Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Κάστρο, Σλίβκα, Τσίμσπαχ (72΄ Μαρτίνεζ), Ιωαννίδης, Ντάουντα (62΄ Παμλίδης)

Με το… δεξί στα play out ο Αστέρας

Για 14ο σερί ματς ο Αστέρας Τρίπολης συνεχίζει ν΄ αγνοεί την ισοπαλία (τελευταίο ήταν το 0-0 της 11ης Δεκεμβρίου με την ΑΕΚ στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας). Στην πρεμιέρα των play out, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς έφυγε νικήτρια από το Πανθεσσαλικό με 2-0 επί του Βόλου και σε συνδυασμό με την ήττα του ΟΦΗ από τον Ιωνικό πέρασε στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας του μίνι πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις για το “τρίποντο” από το πρώτο 25λεπτο, αιφνιδιάζοντας πλήρως τον αντίπαλό τους, που έμεινε χωρίς νίκη για 6ο σερί ματς, ενώ μετά τη σημερινή του ήττα πολύ δύσκολα θα μπορέσει να επαναλάβει το περσινό του κατόρθωμα, όταν είχε τερματίσει πρώτος στα play out (απέχει 8 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Αστέρα).

Νωρίς-νωρίς στο ματς οι Αρκάδες προηγήθηκαν με τον Σίτο (15΄), ο οποίος από πολύ κοντά μετά από το κόρνερ του Κρεσπί και την κεφαλιά-πάσα στο πρώτο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1). Η φάση ελέγχθηκε από το VAR για πιθανή παράβαση οφσάιντ, ωστόσο, δεν διπαιστώθηκε κάτι τέτοιο.

Τρία λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 18΄ η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τον Κρεσπί, ωστόσο, αυτή την φορά ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος μετά την υπόδειξη του VAR κι έτσι δεν έγινε το 0-2.

Ο Αστέρας συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο και στο 25΄ ήρθε το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων. Ο Ριέρα τροφοδότησε τον Κρεσπί, ο οποίος αφού απέφυγε τον Ρίνερ μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Κλέιμαν (0-2). Και η φάση αυτή εξετάστηκε από το VAR, χωρίς να βρεθεί παράβαση.

Παρά τις τρεις αλλαγές που έκανε ο Κώστας Μπράτσος στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, εμφανώς απογοητευμένος από την εικόνα της ομάδας του, η ομάδα που “άγγιξε” το γκολ ήταν ο Αστέρας. Στο 59΄ ο Σίτο βρήκε λίγο κενό χώρο και έκανε το σουτ, με την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν.

Η πρώτη φάση στο ματς που απείλησαν οι γηπεδούχοι σημειώθηκε στο 64΄. Ο Φαν Βέερτ πρόλαβε τον Παπαδόπουλο στην έξοδο, αλλά η προβολή του έφυγε άουτ.

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς
Κίτρινες: Σοάρες, Μπαριέντος, Ρεγκατέν – Τασουλής, Ριέρα, Σίτο

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Ρίνερ (46΄ Ρομέρο), Γκιουλέν, Φεράρι, Σοάρες (72΄ Μπαρτόλο), Μπαριέντος (87΄ Ροσέρο), Φερνάντες, Οροζ (46΄ Νίνης), Κορέα (46΄ Ρεγκατέν), Φαν Βέερτ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Ν. Παπαδόπουλος, Καρμόνα (67΄ Γκαρσία), Αντζουλάς, Πίτσου, Τασουλής (90΄+2 Παπαδόπουλος), Βαλιέντε, Σανταφέ (67΄ Κανελλόπουλος), Σίτο, Ριέρα (90΄+2 Μιχόπουλος), Κρέσπι (83΄ Σονί), Μπενίτο