Super League: Νίκες για Ολυμπιακό, ΠΑΟ, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ

Ο Κώστας Φορτούνης αναδείχθηκε σε «χρυσή» αλλαγή για τον Ολυμπιακό, καθώς με δικά του τέρματα οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα από την Τρίπολη, καταβάλλοντας με 2-0 (69’, 90’+6’) την αντίσταση του τοπικού Αστέρα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι κινήσεις του Ντιέγκο Μαρτίνεθ από τον πάγκο άλλαξαν την εικόνα του αγώνα, χαρίζοντας στον Ολυμπιακό το «τρίποντο».

Το ματς ξεκίνησε με καλό ρυθμό. Στο 6’ ο Βασίλης Σουρλής έκανε ωραία κούρσα και σέντρα από τα δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε οριακά μπροστά από τον αμαρκάριστο Χουάν Μιριτέλο.

Δυο λεπτά μετά, ήταν η έμπνευση του Γκουστάβο Σκάρπα που ανάγκασε τον Νίκο Παπαδόπουλο σε επέμβαση. Η αναγκαστική αλλαγή του Μιριτέλο αλλά και η διακοπή λόγω καπνογόνων, χάλασε το ρυθμό.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο ημίωρο για να δοκιμάσει ένα καλό σουτ ο Σαντιάγκο Εσε, αλλά πέραν τούτου, μηδέν. Δίχως τέρματα, αλλά και δίχως αξιόλογες φάσεις, οδηγήθηκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η είσοδος του Ντάνιελ Ποντένσε έκανε σαφώς πιο απειλητική την ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, με τους Αρκάδες να γυρίζουν όλο και πιο πίσω.

Το σουτ του Πεπ Μπιελ στο 54’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Παπαδόπουλο ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Ποντένσε βρήκε τον Σκάρπα σε επίκαιρη θέση, αλλά ο Βραζιλιάνος πλάσαρε άστοχα.

Οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή στιγμή στο 67’, με τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη να αποκρούει την προσπάθεια του Ρετζίς Κρέσπι. Εν τέλει, μία άλλη αλλαγή του Μαρτίνεθ, ήταν αυτή που έδωσε τη λύση.

Ο 31χρονος μεσοεπιθετικός με ατομική ενέργεια και συρτό σουτ νίκησε τον Παπαδόπουλο – που έμεινε στα γόνατα – για το 0-1 στο 69’. Δέκατο γκολ του Φορτούνη με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης.

Οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να ανοιχτούν, αφήνοντας ελεύθερους χώρους, αλλά δεν το «πλήρωσαν». Αντίθετα, στο 88’, θα μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αν ο Νίκος Καλτσάς έβαζε καλύτερα το κεφάλι του στη σέντρα-ξυράφι του Φεντερίκο Αλβαρες.

Στις καθυστερήσεις, ο Αστέρας κέρδισε κόρνερ, με τον Παπαδόπουλο να πηγαίνει στην περιοχή του Πασχαλάκη. Εγινε… αναμπουμπούλα, ο Στέφαν Γιόβετιτς απομάκρυνε, με τον Φορτούνη να πλασάρει στην κενή εστία για το τελικό 0-2.

Σκορ που έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στη δεύτερη θέση παρέα με την ΑΕΚ, εν αναμονή του αποτελέσματος του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού στην Καισαριανή με αντίπαλο την Κηφισιά.

Οι Αρκάδες, από την άλλη, παρέμειναν στη ζώνη των Play Out, γνωρίζοντας την ήττα εντός έδρας και από του Πειραιώτες, μετά τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Παπαδόπουλος, Χουχούμης, Μάντζης.

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ατιένζα, Ρούμπεν, Χουχούμης (83’ Ντιαρά), Σουρλής (67’ Ζουγλής), Γκος (66’ Βαλιέντε), Αλάγκμπε, Κρέσπι (83’ Αλβαρες), Καλτσάς, Μιριτέλο (15’ Μάντζης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ελ Κααμπί (73’ Γιόβετιτς), Σκάρπα (63’ Φορτούνης), Αλεξανδρόπουλος, Ροντινέι, Εσε, Μπιελ (63’ Μασούρας), Ρέτσος, Ντόη, Σολμπάκεν (46’ Ποντένσε/88’ Ιμπόρα).

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη ο Παναθηναϊκός

Με άλλη μία πολύτιμη εκτός έδρας νίκη που τον διατηρεί στο +4 απ’ τους ανταγωνιστές του, ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός τον τρίτο κύκλο αγώνων του, επικρατώντας της Κηφισιάς με 1-0 στο γήπεδο της Καισαριανής, στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Ντάνιελ Μαντσίνι, κορυφαίος παίκτης των «πράσινων» στο ματς έκρινε με ένα εξαιρετικό γκολ στο 58’ το διπλό για το «τριφύλλι» που έχασε πολλές ευκαιρίες για μία πιο ευρεία νίκη.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πάρει απ’ την αρχή τον έλεγχο του αγώνα έχοντας ψηλά τις γραμμές του και στο 4ο λεπτό είχε την πρώτη τελική του με ένα σουτ του Κώτσιρα από απόκρουση της άμυνας που πέρασε μακριά απ’ τα δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

Στο 10’ ο Ρουμπέν βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Μαντσίνι στον χώρο, αυτός γύρισε προς τον Αϊτόρ που πλάσαρε με τη μία και σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως (οριακό) οφσάιντ του Αργεντινού στην εκκίνηση της προσπάθειάς του.

Στο 21’ το πολύ καλό σουτ του Τσέριν βρήκε σε ετοιμότητα τον Αναγνωστόπουλο, που έδιωξε στη γωνία του, ενώ στο 29’ η σέντρα σουτ του Αϊτόρ πέρασε παράλληλα, χωρίς να τη βρει κάποιος συμπαίκτης του.

Στο 34’ από το λάθος του Γεντβάι, ο Τετέι πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και γύρισε την μπάλα παράλληλα προς τον Πρίτσα, ο οποίος σούταρε με τη μία αλλά ο Λοντίγκιν έδειξε εντυπωσιακά αντανακλαστικά αποκρούοντας στη γωνία του, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μασούρας πλάσαρε από πλάγια θέση στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού κι άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα το σουτ του Κώτσιρα πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια, ενώ στο 42’ το νέο σουτ του Τσέριν μέσα απ’ την περιοχή, μετά την ασίστ του Κώτσιρα, βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον Αναγνωστόπουλο στη γωνία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κρατάει ψηλά τις γραμμές του απέναντι στην Κηφισιά, που έψαχνε την κόντρα επίθεση, με τους «πράσινους» να έχουν την πρώτη τελική στο 53’ με το φάουλ του Τσέριν που πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια.

Η επιμονή των «πράσινων» δικαιώθηκε στο 58’. Από σέντρα του Τζούριτσιτς, ο Μασούρας έκανε κάκιστο διώξιμο της μπάλας κι ο Μαντσίνι που καιροφυλαχτούσε με μονοκόμματο αριστερό σουτ νίκησε τον Αναγνωστόπουλο κάνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 71’ ο Παλάσιος με το που μπήκε στον αγώνα έκανε ένα πολύ ωραίο γύρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Σπόραρ δεν βρήκε την μπάλα για… εκατοστά κι έχασε την ευκαιρία για να σκοράρει. Στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του Σένκεφελντ απ’ το ύψος της περιοχής πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 87’ ο Βέρμπιτς αν κι έχασε αρχικά το βηματισμό του, έδωσε προς τον Ρουμπέν, ο οποίος σούταρε πάνω απ’ τα δοκάρια.

Στο 90’+2’ ο Παλάσιος από πλάγια θέση και στο 90’+3’ ο Ιωαννίδης με σουτ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Αναγνωστόπουλο, με το τελικό 1-0 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Διαιτητής: Σπύρος Ζαμπαλάς (Ιωάννινα)
Κίτρινες: 52’ Μποτία – 22’ Τζούριτσιτς, 89’ Μλαντένοβιτς, 90’+4’ Ιωαννίδης

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Βαφέας (80’ Οζέγκοβιτς), Λαντρ, Παρράς, Σνεϊντερλίν (13’ λ. τρ. Μποτία), Ιπαλίμπο, Μασούρας, Πρίτσας (69 Σάντος), Τετέι (80’ Νίνης), Αντερέγκεν (70’ Μπιφουμά).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι (63’ λ. τρ. Ζέκα), Μλαντένοβιτς, Ρουμπέν, Τσέριν, Μαντσίνι (79’ Βέρμπιτς), Τζούριτσιτς (70’ Μπερνάρ), Αϊτόρ (70’ Παλάσιος), Σπόραρ (79’ Ιωαννίδης).

H ΑΕΚ, 3-0 τη Λαμία

Πραγματοποιώντας μια ουσιαστική εμφάνιση, η ΑΕΚ επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας με 3-0 τη Λαμία στην OPAP Arena, σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Λιβάι Γκαρσία (10’), Σέρχιο Αραούχο (36’) και Πέτρος Μάνταλος (90’+4’πέν.) πέτυχαν τα γκολ των νταμπλούχων που δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου.

Ο Ματίας Αλμέιδα άφησε κατά μέρος τους πειραματισμούς και το rotation και δικαιώθηκε. Και μάλιστα από νωρίς. Από σέντρα στην περιοχή της Λαμίας, ο Αραούχο προσπάθησε για το ψαλιδάκι, η μπάλα στρώθηκε στον Λιβάι που με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον Αλεξέι Κοσέλεφ για το 1-0 στο 10’ – πρώτο φετινό γκολ του άσου από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο. Χωρίς να ανεβάσει στροφές, η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, με τη Λαμία απλά να περιμένει.

Ως το ημίωρο, όταν ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς με ωραία ενέργεια έστρωσε στον Λιβάι, αλλά το μυτάκι του 26χρονου φορ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας  του Κοσέλεφ.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, η συνεργασία των Ντομαγκόι Βίντα και Γκατσίνοβιτς, έφερε σε θέση βολής τον Αραούχο, με τον Αργεντινό φορ να σκοράρει με το αριστερό για το 2-0 – πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα και για τον αρχηγό της ΑΕΚ.

Οι «κιτρινόμαυροι» πλησίασαν και σε τρίτο γκολ στο 42’, όταν ο Νίκλας Ελίασον θέλησε με το κεφάλι να βρει τον προ κενής εστίας Γκατσίνοβιτς, αλλά ο Κοσέλεφ «τσίμπησε» την μπάλα.

Ο,τι καλύτερο είχε να επιδείξει στο πρώτο ημίχρονο η Λαμία, ήταν ένα ωραίο σουτ του Καρλίτος στο 43’ από μακρινή απόσταση που, όμως, δε βρήκε στόχο. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στο δεύτερο μέρος δημιουργώντας προϋποθέσεις για να μειώσουν το σκορ.

Όχι, όμως, και κλασικές φάσεις, πλην αυτής του 89ου λεπτού, με την κεφαλιά του Ζόραν Τόσιτς να περνάει οριακά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τσίτσαν Στάνκοβιτς.

Στις καθυστερήσεις, σε αντεπίθεση πέντε έναντι τριών, ο Μάνταλος σούταρε από πλάγια με τον Κοσέλεφ να αποκρούει, αλλά στη συνέχεια ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ανέτρεψε τον μεσοεπιθετικό της ΑΕΚ.

Ο ίδιος ο Μάνταλος ανέλαβε την εσχάτη των ποινών για το τελικό 3-0. Σκορ που έφερε την «Ενωση» προσωρινά στη δεύτερη θέση, εν αναμονή των αναμετρήσεων Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού. Η δε Λαμία, παρά την ήττα, παρέμεινε στην εξάδα.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Καστοριάς)
Κίτρινες: Αραούχο, Γκατσίνοβιτς, Σιμάνσκι – Μαρτίνεθ, Λόνγκο.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι (77’ Πήλιος), Κάλενς, Βίντα, Σιντιμπέ (62’ Μάνταλος), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (69’ Πιζάρο), Πινέδα, Ελίασον, Λιβάι (70’ Πόνσε), Αραούχο (69’ Τσούμπερ).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ (46’ Τόσιτς), Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Αμαράλ, Σαντάνα, Σλίβκα (83’ Τσιλιανίδης), Μαρτίνεθ (73’ Λόνγκο), Τσιλούλης (46’ Τζανδάρης), Καρλίτος (74’ Μάλτσι).

Νίκησε, χωρίς να πείσει ο ΠΑΟΚ

Με… φόρα από το θρίαμβο επί του Ολυμπιακού αλλά και την πρόκριση στα νοκ άουτ του UEFA Europa Conference League, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 2-1 του Παναιτωλικού στην Τούμπα, σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Τα «καναρίνια» προηγήθηκαν με τον Σίλβα Τορεχόν Πέδρο (20’) αλλά οι «ασπρόμαυροι» ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση πριν βγει το ημίχρονο, με τους Αλί Σαμάτα (26’) και Αντρίγια Ζίβκοβιτς (36’). Και κάπου εκεί… τελείωσε το ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και τον Σαμάτα να σπαταλάει την πρώτη καλή στιγμή, όταν μόλις στο 4’ η κεφαλιά του πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Στέφανο Καπίνο.

Το δοκάρι ήταν αυτό που γλύτωσε τους φιλοξενούμενους δέκα λεπτά αργότερα, στο δυνατό σουτ-φάουλ του Μαγκομέντ Οζντόεφ. Κι αφού δεν ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους, ήρθε για τον Παναιτωλικό.

Η συνεργασία του Γιώργου Λιάβα με τον Φρεντερίκο Ντουάρτε, είχε τελικό παραλήπτη τον Τορεχόν που σούταρε, η μπάλα βρήκε λίγο στον Ζόαν Σάστρε και κατέληξε στα δίχτυα του Ντομινίκ Κοτάρσκι για το 0-1.

Η χαρά, όμως, για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη, κράτησε μόλις έξι λεπτά. Από ωραίο συνδυασμό των Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Γιάννη Κωνσταντέλια, η μπάλα έφτασε στον Σαμάτα, με τον Τανζανό φορ να νικάει με τακουνάκι τον Καπίνο για το 1-1.

Σπάνιας ομορφιάς – αλλά και λίγης τύχης – ήταν και το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ. Ο Ζόαν Σάστρε τροφοδότησε τον Ζίβκοβιτς, με τον Σέρβο εξτρέμ να πραγματοποιεί μία σέντρα-σουτ που αιφνιδίασε τον Καπίνο, με την μπάλα να καταλήγει δοκάρι και μέσα.

Από το 20’ ως το 36’, οι «ασπρόμαυροι» είχαν φέρει τα κάτω-πάνω, πηγαίνοντας μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ήταν μάλλον απογοητευτικό, αφού φάσεις δε δημιουργήθηκαν. Αυτό «είδαν» οι φιλοξενούμενοι που, ανεβάζοντας τις γραμμές τους στα τελευταία λεπτά, προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Το σουτ του Σέρχιο Ντίαζ στο 81’ ήταν μεν δυνατό αλλά κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτάρσκι ενώ κι ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει «καθαρή» ευκαιρία στις αντεπιθέσεις.

Το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει, έστω και δύσκολα, τους τρεις βαθμούς και να περνάει, εν αναμονή και των υπολοίπων αναμετρήσεων, στη δεύτερη θέση.

Ο Παναιτωλικός, από την άλλη, παρέμεινε στην τελευταία θέση ωστόσο η εμφάνισή του στην Τούμπα ήταν κάτι παραπάνω από ενθαρρυντική ενόψει της συνέχειας.

Διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας (Καβάλας)

Κίτρινες: Μουργκ, Μιχαηλίδης – Λιάβας, Φρ. Ντουάρτε, Οικονόμου.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Μεϊτέ, Οζντόεφ (77’ Σβαμπ), Μουργκ (64’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς (90’ Βιεϊρίνια), Σαμάτα (76’ Τόμας).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής (60’ Οικονόμου), Ντουάρτε Μπρούνο, Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας (46’ Μαυρίας), Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (73’ Ντίαζ), Ντουάρτε Φρεντερίκο (83’ Μπελεβώνης), Ζοάο Πέδρο (74’ Ξενιτίδης, Σενγκέλια.