Super League: Νίκες για Παναθηναϊκό, Άρη, Λαμία

Σε κυριακάτικο… περίπατο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός τον αγώνα με τον Πανσερραϊκό στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League, φτάνοντας στο εμφατικό 5-0 και σταθεροποιήθηκε μόνος πρώτος, στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι» «καθάρισαν» το ματς απ’ το πρώτο… δεκάλεπτο, όταν πήραν «αέρα» δύο τερμάτων με το γκολ του Σπόραρ στο 1’ και το αυτογκόλ του Δεληγιαννίδη στο 10’.

Ο Σπόραρ με εύστοχο πέναλτι στο 42’, ο Τσέριν στο 57’ (από ασίστ του Σπόραρ) κι ο Μαντσίνι «απογείωσαν» το δείκτη του σκορ μέχρι το τελικό 5-0 (συν τρία δοκάρια), απέναντι σε έναν Πανσερραϊκό που δεν είχε καμία «αντίδραση» στο ματς κι έμεινε με δέκα παίκτες στο φινάλε του πρώτου μέρους με την αποβολή του Ουεντραογκό με δεύτερη κίτρινη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με… τσίτα τα γκάζια και γκολ από τα αποδυτήρια, μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα. Ο Ρουμπέν Πέρεθ πήρε την μπάλα απ’ τον Κώτσιρα, έβγαλε μία καταπληκτική «30άρα» μπαλιά προς τον Αντράζ Σπόραρ, ο οποίος εκτέλεση με τη μία τον Χοβάν, κάνοντας το 1-0 στο 52ο δευτερόλεπτο του αγώνα!

Στο 8ο λεπτό ο Πανσερραϊκός έκλεψε ψηλά την μπάλα με τον Τόμας, την «έσπασε» προς τον Άλεξιτς που τελείωσε τη φάση από πλάγια θέση, όμως ο Λοντίγκιν έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά αποκρούοντας εντυπωσιακά στη γωνία του.

Δύο λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Από τον πολύ ωραίο συνδυασμό του Μπερνάρ με τον Παλάσιος, ο Αργεντινός έβγαλε χαμηλή σέντρα από τα δεξιά κι ο Δεληγιαννίδης στην προσπάθειά του να αποκρούσει και να προλάβει να διώξει μπροστά απ’ τον Βέρμπιτς, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πανσερραϊκού, κάνοντας άθελά του το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μία τελική με τον Άλεξιτς στο 15’ (πλασέ λίγο άουτ), ενώ στο 26’ ο Παναθηναϊκός «έχασε» με τραυματισμό τον Τόνι Βιλένα. Στο 40’ ο Σπόραρ πάτησε στην περιοχή απ’ την ασίστ του Βέρμπιτς κι ανατράπηκε από τον Μπέργκστρομ.

Ο Φωτιάς έδειξε την εσχάτη των ποινών κι ο Σπόραρ από την «άσπρη βούλα», διαμόρφωσε στο 42ο λεπτό το 3-0 για τους «πράσινους».

Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχε δύο δοκάρια για τον Παναθηναϊκό με πρωταγωνιστή τον Μπένιαμιν Βέρμπιτς. Στο 45’+2’ το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και δεν πέρασε τη γραμμή στο «σκάσιμο», ενώ στο 45’+4’ από πάσα του Μπερνάρ κι άμεση εκτέλεση του Σλοβένου μεσοεπιθετικού έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα χτύπησε ξανά στο οριζόντιο δοκάρι κι απομακρύνθηκε.

Στο ημίχρονο ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έβγαλε εκτός γηπέδου τους Αράο και Μλαντένοβιτς που είχαν μία έντονη λογομαχία πριν από την εκτέλεση φάουλ του Βέρμπιτς στο 45’+2’, δείχνοντας πως είναι αμείλικτος σε θέματα πειθαρχίας.

Οι «πράσινοι» πάντως συνέχισαν να είναι φουλ επιθετικοί και στο 57′ έφτασαν στο 4-0 με τον Τσέριν, ο οποίος εκτέλεσε με τη μία μέσα απ’ την περιοχή έπειτα από ασίστ του Σπόραρ.

Στο 59’ το λάθος γύρισμα του Κώτσιρα έδωσε την ευκαιρία στον Χατζηστραβό να περάσει τον Λοντίγκιν, όμως το πλασέ του έφυγε παράλληλα με την εστία, ενώ στο 66’ ο Χοβάν έδιωξε με τα πόδια το γωνιακό πλασέ του Παλάσιος μέσα απ’ την περιοχή.

Τρία λεπτά αργότερα (69’) ο Μαντσίνι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Χοβάν (τρίτο δοκάρι για τους «πράσινους»), ενώ στο 73’ το διαγώνιο σουτ του Μασαρίποφ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 77’ από πολύ ωραία ατομική ενέργεια και χαμηλή σέντρα του Βαγιαννίδη από τα δεξιά, ο Παλάσιος ίσα που ακούμπησε την μπάλα, η οποία έφτασε στον Μαντσίνι για να «εκτελέσει» τον Χοβάν ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 5-0.

Στο 87′ ακυρώθηκε με επιβεβαίωση κι από το VAR, άλλο ένα γκολ του Ντάνιελ Μαντσίνι, καθώς όπως φάνηκε απ’ τις γραμμές ήταν οφσάιντ.

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)
Κίτρινες: 51’ Βέρμπιτς, 90’+4′ Ρουμπέν Πέρεθ – 7’ Ουεντραογκό, 38’ Χατζηστραβός, 41’ Μπέργκστρομ.
Αποβολές: 45’ Ουεντραογκό (2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (71’ Ζέκα), Αράο (46’ Γεντβάι), Μλαντένοβιτς (46’ Βαγιαννίδης), Ρουμπέν, Βιλένα (26’ λ.τρ. Τσέριν), Παλάσιος, Μπερνάρ, Βέρμπιτς (59’ Μαντσίνι), Σπόραρ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης (84’ Μπαΐροβιτς), Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Μορέιρα, Στάικος (64’ Θυμιάνης), Ουεντραογκό, Τόμας (63’ Μασκανάκης), Χατζηστραβός (63’ Μασαρίποφ), Πηλέας, Άλεξιτς (78’ Μούργος).

«Γκάζωσε» στο β΄ μέρος ο Άρης (2-0 τον ΠΑΣ)

Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης επιβλήθηκε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Τα γκολ των Σάπι Σουλεϊμάνοφ (55’) και Αλβαρο Ζαμόρα (75’) έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Άκη Μάντζιου που δεν απειλήθηκε από τους Ηπειρώτες. Οι οποίοι, ανάμεσα στα γκολ, έχασαν με δεύτερη κίτρινη τον Φεντερίκο Τζίνο (61’) κι έμειναν καθηλωμένοι στην ουρά της κατάταξης, έχοντας να πανηγυρίσουν από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να προσπάθησαν εξ αρχής να επιβάλλουν το ρυθμό τους, ωστόσο ο ΠΑΣ έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 11’, με τον Παναγιώτη Τζίμα να μπερδεύεται και να μην προλαβαίνει να πλασάρει τον Χουλιάν Κουέστα.

Η «απάντηση» των «κίτρινων» ήρθε στο 23’, με το σουτ του Βλάντιμιρ Νταρίντα να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Μπόρις Κλέιμαν. Μια αδύναμη κεφαλιά του Φαμπιάνο στο 33’, ήταν η τελευταία καλή στιγμή σε ένα μετριότατο πρώτο μέρος που συνοδεύτηκε από αποδοκιμασίες των φίλων του Άρη, παρά το 72%-28% στην κατοχή της μπάλας και το 10-1 στις τελικές προσπάθειες.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο «ζεστά» στο δεύτερο ημίχρονο. Η σέντρα-σουτ του Φράνκο Φερράρι (49’) βρήκε σε ετοιμότητα τον Κλέιμαν, αλλά από το κόρνερ που ακολούθησε, ο Ισραηλινός τερματοφύλακας έχασε την μπάλα, με τον Γιάκουμπ Μπράμπετς να αστοχεί προ κενής εστίας.

Εν τέλει, ο Άρης βρήκε το γκολ στο 55’, με τον Φερράρι να κάνει τη σέντρα και τον Σουλεϊμάνοφ με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ. Η αποβολή του Τζίνο με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Ο Ζαμόρα (66’, 69’) απείλησε δις με την είσοδό του στο ματς ενώ το γκολ που πέτυχε στο 73’ ακυρώθηκε, καθώς ήταν εκτεθειμένος. Στο 75’, όμως, μέτρησε κανονικά, με τον Κοσταρικανό να παίρνει το… ριμπάουντ μετά τις προσπάθειες των Νταρίντα και Τζόναθαν Μενέντεζ και να κάνει το 2-0. Ο Ζαμόρα έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, έχοντας δοκάρι στο 87’, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους.

Ο Άρης έφτασε σε δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη ανεβαίνοντας στην έκτη θέση – με παιχνίδι περισσότερο έναντι του ΟΦΗ – αφήνοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα στην τελευταία, μαζί με τον Βόλο – που επίσης έχει αγώνα λιγότερο.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Κίτρινες: Φαμπιάνο, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν, Βερστράτε – Τζίνο.

Κόκκινες: Τζίνο (61’)

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς,  Φερράρι, Φαμπιάνο,  Οντουμπάτζο (34’ Μοντόγια), Νταρίντα (88’ Πάρντο), Βερστράτε, Παναγίδης (62’ Μενέντεζ), Σουλεϊμάνοφ (88’ Τζούρασεκ), Κάρλσον (61’ Ζαμόρα), Μορόν.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (83’ Λιάσος), Τζίνο, Παμλίδης (71’ Μπάλαν), Τζίμας (83’ Εφορντ), Ροσέρο (83’ Κιάκος).

*Πριν την έναρξη του αγώνα έγινε κατάθεση στεφάνων από την ΠΑΕ Αρης στη μνήμη των Γιάννη Ιωαννίδη και Γιάννη Μηχαλίτσου που έφυγαν πρόσφατα από τη ζωή ενώ τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή.

*Τρεις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Φαμπιάνο και θα απουσιάσει σε ένα από τα τέσσερα επόμενα ματς του Άρη.

Η Λαμία συνεχίζει να εκπλήσσει

Με γκολ του Τσιλούλη στο 89ο λεπτό η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου άλωσε το αρκαδικό κάστρο του Αστέρα Τρίπολης επικρατώντας 1-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης» για την 9η αγωνιστική και έφτασε τους 15 βαθμούς ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση!

Από την άλλη πλευρά, οι Πελοποννήσιοι δεν είχαν το εύκολο γκολ ούτε σε αυτό το παιχνίδι και παίζοντας πολύ ανοιχτά στο τέλος το πλήρωσαν με μια εντός έδρας ήττα απέναντι στην ομάδα – έκπληξη της εφετινής Σούπερ Λίγκας, μένοντας καθηλωμένοι στους 8 βαθμούς.

Σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, με τον Τζήλο να μη βοηθάει την ποιότητα με τα συχνά σφυρίγματά του, οι Τριπολιτσιώτες είχαν μια μεγάλη ευκαιρία στο 5ο λεπτό, όταν πέρασε τον Τζανετόπουλο, πήρε την κόντρα από τον Παπαδόπουλο και σούταρε από πλάγια, για να αποκρούσει ο Κοσέλεφ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 17΄ με την ατομική προσπάθεια και το σουτ του Καρλίτος που μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος, για να κλείσει το ημίχρονο με άλλες δυο σημαντικές στιγμές για τον Αστέρα.

Στο 23ο λεπτό ο Άλβαρες έστειλε «συστημένη» την μπάλα στον Καλτσά, που πλάσαρε με τη μία από το ύψος του πέναλτι αλλά αστόχησε, ενώ στο 45΄ και από εξαιρετική θέση ο Μπαρτόλο γύρισε την μπάλα σε σημείο που δεν υπήρχε κανείς και στη συνέχεια της φάσης ο Καλτσάς δεν κατάφερε να πλασάρει από ιδανικό σημείο.

Το δεύτερο ημίχρονο με νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους Αρκάδες, όταν στο 47΄ από γύρισμα του Άλβαρες η μπάλα κατέληξε στον Μιριτέλο που σούταρε στο σώμα του Κοσέλεφ και στην επαναφορά νέο σουτ του Σουρλή έφυγε ψηλά άουτ.

Η ομάδα του Βόκολου φάνηκε στο 58΄ με μια κεφαλιά του Σίντκλεϊ που έφυγε άουτ. Με το γκολ να μην έρχεται απέναντι σε έναν αντίπαλο που έπαιζε πολύ κλειστά, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν μέτρα στο γήπεδο για να πιέσουν περισσότερο αλλά δεν κατάφεραν πολλά, ενώ έγιναν ευάλωτοι στις αντεπιθέσεις.

Μια κεφαλιά του Μιριτέλο έφυγε άουτ στο 67΄ και στο 88΄ η Λαμία «χτύπησε»: ο Τόσιτς έκανε εξαιρετική προσπάθεια, έπαιξε το ένα-δύο με τον Τζαγκόεφ και σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Τσιλούλη να σκοράρει το 0-1 αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι.

Στο 90΄+3 ο Αστέρας έχασε σπάνια ευκαιρία για να σώσει το βαθμό, όταν ο Κοσέλεφ δεν έδιωξε καλά, ο Ζουγλής στο ριμπάουντ σούταρε και η μπάλα αφού κόντραρε πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε πέσιμο του Μουνάφο από μαρκάρισμα του Τσιλούλη, αλλά ο Τζήλος έδειξε «παίζετε».

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αθανάσιος Τζήλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζουκάνοβιτς, Μουνάφο – Αμαράλ, Κ. Παπαδόπουλος, Σιμόν

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία (46΄ Καρμόνα), Χριστόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Γκρόζντανιτς (46΄ Σουρλής, 80΄ λ.τ. Αλάγκμπε), Μουνάφο, Κρέσπι (68΄ Μάντζης), Μπαρτόλο, Καλτσάς (86΄ Ζουγλής), Μιριτέλο.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ (60΄ Τσιλούλης), Τζανετόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Σιμόν, Τζανδάρης, Νούνιες, Σλίβκα, Μαρτίνεθ (72΄ Ακούνια), Καρλίτος (73΄ Τόσιτς), Αμαράλ.