Super League 2: Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ Β’ στο ΟΑΚΑ – Aποτελέσματα 16-2-2022

Ο Παναθηναϊκός Β’ νίκησε (1-0) την ΑΕΚ B’ στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι του Β’ ομίλου της Super League 2. Το γκολ που διαμόρφωσε τις αποστάσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες, σημείωσε (79’) με σουτ ο Τσιριγώτης (είχε περάσει σαν αλλαγή στο 59’ αντί του Μαραθωνίτη). Ο «Δικέφαλος», που συμπλήρωσε τέσσερα ματς χωρίς νίκη, γνωρίζοντας την πρώτη εντός έδρας ήττα, είχε καλύτερη στιγμή του στο 84’, όταν το σουτ του Γούση…σταμάτησε στο δοκάρι του Χριστογεώργου.
Πανηγυρίζοντας δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο (21′ Συμελίδης, 27′ Κωνσταντινίδης, 65′ Λινάρδος, 89′ Μυτίδης) ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός νίκησε εύκολα (4-0) το Διαγόρα.

Έτσι (έχοντας πάντα δύο αγώνες περισσότερους)κατάφερε να ξεφύγει τέσσερις βαθμούς από την Καλλιθέα, η οποία γνώρισε απρόσμενη ήττα (1-2)από την Ιεράπετρα, μειώνοντας μάλιστα-και διαμορφώνοντας- το τελικό σκορ στς καθυστερήσεις (95′) με κεφαλιά του Μουνιέ.

Χωρίς νικητή (2-2) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στην Κρήτη, ανάμεσα σε Ηρόδοτο και Χανιά, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν και να κλείνουν το σκορ (9′Αρναούτογλου,90′ Κόρτσαμ) και τους Χανιώτες να σκοράρουν με Κόλα (48’) και Ζιούλη (77’).
Η Κηφισιά έμεινε για τρίτο στη σειρά αγώνα χωρίς νίκη, ολοκληρώνοντας χωρίς σκορ το παιχνίδι της με τον Καραϊσκάκη Άρτας, ενώ η φορμαρισμένη Επισκοπή κέρδισε και τον Εργοτέλη (1-0) με γκολ του Νταρζίσιο (72′).

Έκπληξη από τον Αστέρα Βλαχιώτη, που κέρδισε (1-0) στη Ρόδο, με κεφαλιά του Φουρλάνου (43′), υπερασπίζοντας την προσπάθεια παραμονής.

Το γκολ-φάουλ του Αρναρέλλη στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, επέτρεψε στο Αιγάλεω να μαζέψει τους τρεις βαθμούς στην αναμέτρησή του με την ουραγό Ζάκυνθο (2-1). Το σκορ είχε ανοίξει (37’) με κεφαλιά ο Δημητριάδης, πριν ισοφαρίσει-προσωρινά (57’) -, με πέναλτι ο Τσιμέλι.