Super League – Play Out: Αποτελέσματα 1-4-2023

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Ιωνικός επιβλήθηκε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στη Νεάπολη, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική των Play Out του πρωταθλήματος της Super League.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έφτασε στο πολύτιμο «τρίποντο» χάρη σε αυτογκόλ του Νταβίντ Καρμόνα στο 10ο λεπτό, ξεκόλλησε από την τελευταία θέση αφήνοντας εκεί τον Λεβαδειακό κι ελπίζει πλέον βάσιμα σε παραμονή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι. Μόλις στο 4ο λεπτό, από κόρνερ του Εμάνουελ Σάκιτς, ο Βασίλης Μάντζης πήρε την κεφαλιά αλλά ο Χρήστος Τασουλής απομάκρυνε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Στο 8’, το δυνατό σουτ του Ζινεντίν Μάσας πέρασε εκτός εστίας, αλλά στο επόμενο λεπτό ήρθε το 1-0, έστω και με… ξένη βοήθεια. Ο Σεμπά τροφοδότησε τον Γιώργο Μύγα, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Καρμόνα, στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αντώνη Τσιφτσή για το 1-0.

Μέχρι και τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Ιωνικός ήταν αυτός που ήλεγχε το ρυθμό, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει άλλη αξιόλογη φάση, πλην ενός σουτ του Μάντζη που εξουδετέρωσε ο Τσιφτσής στο 29’.

Κάπως έτσι κυλούσαν τα λεπτά και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γρηγορίου είχαν τον έλεγχο του αγώνα, μην επιτρέποντας τους Αρκάδες να απειλήσουν την εστία του Λευτέρη Χουτεσιώτη.

Μάλιστα, ο Σεμπά στο 75’ ξεπέρασε και την αντίσταση του Τσιφτσή, αλλά από πολύ πλάγια θέση δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Ο Ακης Μάντζιος έκανε άκρως επιθετική την ομάδα του, ωστόσο πλην μιας κεφαλιάς του Χερόνιμο Μπαράλες στο 79’, που μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης, κι άλλης μιας άστοχης από τον Ματίας Ιγκλέσιας στο 90’, άλλη ευκαιρία δε δημιούργησε.

Έτσι, ο Ιωνικός έφτασε τους 21 βαθμούς, αφήνοντας τον ουραγό Λεβαδειακό στους 19, ενώ είναι στο -2 από ΠΑΣ Γιάννινα και Λαμία. Από την άλλη, ο Αστέρας Τρίπολης παρέμεινε στους 28, χωρίς να διατρέχει, φαινομενικά, κάποιον κίνδυνο.

Διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)
Κίτρινες: Φαντιγκά, Βαλεριάνος, Μύγας – Μπαράλες, Σανταφέ, Ατιένθα, Ιγκλέσιας.

Οι συνθέσεις:
ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μασάς (86’ Γούλερι), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό (90’+1’ Μπουένα), Σάκιτς, Φαντιγκά (78’ Σόουζα), Κάνιας, Σεμπά, Μάντζης (90’+1’ Ελευθεριάδης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Άκης Μάντζιος): Τσιφτσής, Ατιένθα, Κάστανο (67’ Τζουκάνοβιτς), Καρμόνα, Τασουλής, Αλάγκμπε (73’ Ιγκλέσιας), Σανταφέ (68’ Τιλίκα), Ριέρα (53’ Μπαρτόλο), Σίτο (73’ Ντεμιντένκο), Μπερτόγλιο, Μπαράλες.

Σε μπελάδες ο ΠΑΣ μετά την ήττα από τον ΟΦΗ

Χάρη σε ένα γκολ του Έρικ Λάρσον στο 20ο λεπτό, ο ΟΦΗ έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τους «Ζωσιμάδες», για τη 2η αγωνιστική των Play Out του πρωταθλήματος της Super League.

Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας έφερε, έτσι, σε ακόμη πιο δύσκολη θέση τον ΠΑΣ Γιάννινα, που αισθάνεται πλέον έντονα τη θηλειά του υποβιβασμού γύρω από… το λαιμό του.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά, όμως ήταν φλύαροι. Σε αντίθεση με τους Κρητικούς. Μπορεί στο 18’ ο Νουά Ντίκο να έστειλε με το κεφάλι την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παναγιώτη Τσιντώτα, όμως δυο λεπτά μετά, ο Λάρσον δε λάθεψε. Ο Σουηδός ήταν αποδέκτης του ωραίου συνδυασμού των Ντίκο, Κοσμά Τσιλιανίδη και με αριστερό σουτ έκανε το 0-1.

Το γκολ «πάγωσε» τους Ηπειρώτες που δε βρήκαν αντίδραση ως το τέλος του πρώτου μέρους. Οι προσπάθειες των Σταύρου Πήλιου (34’) και Γιώργου Παμλίδη (37’) δεν ανησύχησαν καν τον Χρήστο Μανδά.

Αντίθετα, ο Τσιντώτας χρειάστηκε να επιστρατεύσει τα αντανακλαστικά του για να σταματήσει τον Ντίκο σε τετ-α-τετ στο 66ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Ροντρίγκο Εραμούσπε, μετά το κόρνερ του Σωτήρη Νίνη, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μανδά.

Οι παίκτες του Θανάση Στάικου συνέχισαν να απειλούν, αλλά ούτε η κεφαλιά του Αχμάντ Μορέιρα βρήκε στόχο στο 76’. Ηταν κι η τελευταία, ουσιαστικά, φάση του αγώνα, με τον ΟΦΗ να κρατάει σχετικά εύκολα το «τρίποντο», βάζοντας πια σε μεγάλους μπελάδες τον ΠΑΣ, ο οποίος συμπλήρωσε 11 αγώνες (0-6-5) μακριά από τη νίκη, μπλέκοντας για τα καλά στη «μάχη» για την παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Κίτρινες: Ριένστρα, Μορέιρα – Λάρσον, Θοράρινσον.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Μπιλμπάο (81’ Σταματελόπουλος), Μορέιρα, Παμλίδης (57’ Ροσέρο), Εραμούσπε, Ριένστρα (46’ Νίνης), Μπορταγκαράι, Τζίνο (90’+1’ Τζίμας), Μπαλάν.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Θοράρινσον, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης, Περέα, Νέιρα (68’ Τοράλ), Μπάκιτς, Τσιλιανίδης (46’ Ντιουσέ), Ντίκο (68’ Φελίπε).

*Οι παίκτες των δύο ομάδων εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο φορώντας μπλουζάκια για την Παγκόσμια Ημέρα Ενημέρωσης για τον Αυτισμό που είναι αύριο (2/4).

Ανατροπή σε 97’’ για τη Λαμία, 3-1 στο Αγρίνιο

Πετυχαίνοντας δύο γκολ σε διάστημα 97 δευτερολέπτων, η Λαμία πήρε σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη με 3-1 επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική των Play Out του πρωταθλήματος της Super League.

Οι γηπεδούχοι, που αποδοκιμάστηκαν έντονα στο φινάλε, προηγήθηκαν με τον Γιώργο Λιάβα (55’), αλλά Τζέισον Μεντίνα (66’) και Ρούμπεν Μαρτίνεθ (67’, 90’+4’) χάρισαν στους Φθιώτες το σπουδαίο «τρίποντο».

Τα «καναρίνια» μπήκαν… φουριόζα στο γήπεδο, δημιουργώντας και χάνοντας τέσσερις σπουδαίες ευκαιρίες στα πρώτα 10 λεπτά. Αρχικά ο Δημήτρης Κολοβός (40’’) δεν μπόρεσε να νικήσει από πολύ κοντά τον Θανάση Γκαραβέλη που άπλωσε το δεξί του πόδι, εν συνεχεία η σέντρα-σουτ του Νίκου Καρέλη (5’) πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων ενώ στο πλασέ του Λεβάν Σενγκέλια (8’), με τον Γκαραβέλη εξουδετερωμένο, οι αμυνόμενοι απομάκρυναν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Τέλος, ο τερματοφύλακας της Λαμίας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το φαλτσαριστό σουτ του Σενγκέλια (10’).

Ο Γκαραβέλης ήταν στο σωστό σημείο για να αποκρούσει και το σουτ του Γιόχαν Μάρτενσον στο 15’, στην τελευταία, ουσιαστικά, φάση των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος.

Η Λαμία, αφού… πέρασε η καταιγίδα, όχι μόνο ισορρόπησε αλλά θα μπορούσε να βρει γκολ είτε με τον Μαρτίνεθ (22’), είτε με τον Στεφάν Ασκόφσκι (33’) είτε, κυρίως, με τον Νταβίντ Σιμόν (30’) που προσπάθησε από πλάγια να νικήσει τον Γιάννη Ανέστη.

Ό,τι γκολ δεν μπήκε στο πρώτο μέρος, παρά τις τόσες ευκαιρίες, σημειώθηκε στο δεύτερο. Αφού ο Καρέλης βρήκε δίχτυα από την εξωτερική πλευρά στο 50’, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 55’. Λιάβας και Καρέλης συνεργάστηκαν άψογα, με τον 22χρονο αμυντικό να νικάει, με τη βοήθεια και του Σιμόν, τον Γκαραβέλη για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και έφεραν… τούμπα το ματς σε δυο λεπτά.

Από διαγώνια σέντρα του Σιμόν από τα δεξιά, ο Μεντίνα μπήκε στην πορεία της μπάλας και με το κεφάλι αιφνιδίασε τον Ανέστη για το 1-1. Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου βρήκε και δεύτερο γκολ.

Ο Λερόι Αμπάντα σέντραρε στην περιοχή του Παναιτωλικού, με τον Μαρτίνεθ να πλασάρει στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι για το 1-2.

Κι ενώ οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου βγήκαν μαζικά μπροστά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, η Λαμία βρήκε την ευκαιρία για τρίτο τέρμα. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαρτίνεθ χρίστηκε για δεύτερη φορά σκόρερ, πλασάροντας τον Ανέστη έπειτα από την κάθετη πάσα του Νίκου Τσούκαλου. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν αήττητοι για πέμπτο ματς (3-2-0), «πιάνοντας» τον ΠΑΣ Γιάννινα στη 12η θέση, αφήνοντας τον Παναιτωλικό για πέμπτο παιχνίδι μακριά από τη νίκη (0-2-3) και μέσα στην εσωστρέφεια.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)
Κίτρινες: Μάρτενσον, Μλάντεν – Σιμόν, Νούνιες, Σλίβκα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης, Μάρτενσον, Κολοβός (75’ Μόρσεϊ), Σενγκέλια (69’ Ντίας), Ντουάρτε (83’ Βοϊλης), Χουάνπι (75’ Μπουζούκης), Καρέλης (83’ Ζοάο Πέδρο).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Μεντίνα (71’ Τσούκαλος), Ασκόφσκι (46’ Καραμάνος), Τζανδάρης (58’ Σλίβκα), Μαρτίνεθ, Βέργος (79’ Στάνκο), Νούνιες (71’ Μπεχαράνο), Σιμόν.

Ο Κιάρτανσον «φρέναρε» (1-1) τον Λεβαδειακό

Με τον Βίνταρ Κιάρτανσον να αναδεικνύεται σε «χρυσή» αλλαγή, ο Ατρόμητος απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 στη Βοιωτία από τον Λεβαδειακό, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική των Play Out του πρωταθλήματος της Super League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πάουλο Βινίσιους (70’), αλλά ο 33χρονος Ισλανδός ισοφάρισε στο 81’, στερώντας από την ομάδα του Γιάννη Πετράκη την ευκαιρία να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον δυνατό αέρα να δυσκολεύει τις προσπάθειες των δυο ομάδων. Μετά το πρώτο, αναγνωριστικό 20λεπτο, ο Ατρόμητος εμφανίστηκε πιο κινητικός, ωστόσο η μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους ανήκε στους γηπεδούχους.

Από κόρνερ του Σταύρου Παναγιώτου στο 37ο λεπτό, ο Γιάννης Γιαννιώτας επιχείρησε δυνατό σουτ, αλλά ο Ανδρέας Γιαννιώτης έδιωξε εντυπωσιακά σε νέο κόρνερ. Συνολικά οι Βοιωτοί κέρδισαν 10 (!) κόρνερ στο πρώτο μέρος, αλλά πλην μιας άστοχης κεφαλιάς του Γκονζάλο Παζ (43’), δεν μπόρεσαν να απειλήσουν από στατικές φάσεις.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν το δυνατό αριστερό σουτ του Αλεξάντερ Γερεμέγεφ, που λίγο νωρίτερα είχε μπει ως αλλαγή στο ματς, σταμάτησε στο δοκάρι του Γιαννιώτη.

Άτυχος, με τη σειρά του, στάθηκε και ο Γιαννιώτας, καθώς χτύπησε στο δεξί πόδι και έδωσε αναγκαστικά τη θέση του στον Μπακαρί Σακό. Ωστόσο, η τύχη δε γύρισε την πλάτη στον Βινίσιους που στο 70’, έπειτα από κόρνερ του Αμπντουλαγιέ Νταμπό, με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η χαρά του Λεβαδειακού, όμως, δεν κράτησε πολύ. Τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Κιάρτανσον έγινε αποδέκτης της κεφαλιάς του Γκαετάν Ρομπάιγ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την ομάδα του Γιάννη Πετράκη να μένει μεν αήττητη για τρίτο σερί ματς (1-2-0), όμως να παραμένει στην τελευταία δυάδα που οδηγεί στη Super League 2. Από την άλλη, οι Περιστεριώτες διατηρούνται στην κορυφή της ειδικής κατάταξης.

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)
Κίτρινες: Νίκας, Παζ – Χατζηισαϊας, Κωτσόπουλος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Χάμοντ (46’ Νταμπό), Βινίσιους, Τσάπρας, Σαχπεκίδης (76’ Βρακάς), Νίκας, Μεχία (84’ Μπελμόντ), Γιαννιώτας (61’ Σακό), Λιάγκας, Παναγιώτου (46’ Γερεμέγεφ), Παζ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Φριντζόνσον (69’ Οικονομίδης), Ερλινγκμαρκ (77’ Κιάρτανσον), Ρομπάιγ (81’ Τζοβάρας), Κλωναρίδης (46’ Ροτάριου), Τζαβίδας (69’ Κωτσόπουλος).