WRC 2017: Ο Sebastien Ogier παγκόσμιος πρωταθλητής

Ο Γάλλος Sebastien Ogier (Σεμπαστιάν Οζιέ) με Ford κατέκτησε την Κυριακή 29 Οκτωβρίου το παγκόσμιο πρωτάθλημα στο WRC 2017.

Ο Σεμπαστιάν Οζιέ επιβεβαίωσε την κυριαρχία του στον μηχανοκίνητο αθλητισμό και ειδικά στον χώρο του Ράλι, καθώς τερμάτισε τρίτος στον αγώνα που ολοκληρώθηκε στην Μεγάλη Βρετανία και κατέκτησε για 5η συνεχή φορά τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή! Την νίκη στο βρετανικό ράλι, πήρε ο «ομόσταυλος» του στην Ford, Ελφιν Εβανς, ενώ πλέον ο Οζιέ, βρίσκεται στην δεύτερη θέση του πίνακα με τους οδηγούς που έχουν κατακτήσει τα περισσότερα παγκόσμια πρωταθλήματα.

Επικεφαλής, είναι ο επίσης Γάλλος, Σεμπαστιάν Λεμπ με εννέα τίτλους και ακολουθούν, ο Οζιέ με 5, οι Φινλανδοί, Γιούχα Κάνκουνεν και Τόμι Μάκινεν με τέσσερις, ενώ από δύο έχουν ο Γερμανός, Βάλτερ Ρερλ, ο Ιταλός, Μάσιμο Μπιαζιόν, ο Ισπανός, Κάρλος Σάϊνθ και ο Φινλανδός, Μάρκους Γκρόνχολμ.