«Εύθραυστο» προβάδισμα του ΠΑΟΚ απέναντι στη Βασιλεία

«Ισχνή» νίκη με 2-1 πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα απέναντι στη Βασιλεία, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για το β΄ προκριματικό γύρο του Champions League. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Κάνιας (32΄) και Πρίγιοβιτς (80΄) αλλά δεν κατόρθωσε να διατηρήσει απαραβίαστη την εστία του, καθώς ο Αγιέτι μείωσε στο 82ο λεπτό. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί σε μία εβδομάδα στο «Σαντ Γιάκομπς», στην Ελβετία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε μπροστά σε ένα ενθουσιώδες κοινό από 23 χιλιάδες φίλους του ΠΑΟΚ, που πριν το σφύριγμα της έναρξης τήρησαν σιγή ενός λεπτού στη μνήμη των δεκάδων θυμάτων της ελληνικής τραγωδίας με τις πυρκαγιές στην Αττική.

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή στον αγώνα ήταν για τους Ελβετούς στο 12΄. Ένας γρήγορος συνδυασμός τεσσάρων παικτών εξάρθρωσε την άμυνα του ΠΑΟΚ και ο Στόκερ τελικός παραλήπτης της μπάλας, αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, σπαταλώντας μια εξαιρετική ευκαιρία για γκολ.

Ο ΠΑΟΚ «ισοφάρισε» τις ευκαιρίες στο 22΄ με τον Βαρέλα, που από άριστη θέση έστειλε την κεφαλιά άουτ μετά από σέντρα του Πέλκα. Ο ΠΑΟΚ πήρε τις «στροφές» που ήθελε και στο 25΄ ο Κάνιας έχασε την δική του ευκαιρία, όταν από πάσα του Πέλκα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και πλάσαρε, αλλά ο Όμλιν έδιωξε σε κόρνερ.

Η Τούμπα πήρε «φωτιά» στο 32΄: ο Κάνιας είχε αυτήν τη φορά την έμπνευση να σουτάρει χωρίς χρονοτριβή στη γωνία του Όμλιν και να παραβιάσει την ελβετική εστία, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της σεζόν για την ομάδα του και δίνοντας προβάδισμα στη δύσκολη σημερινή υποχρέωσή της.

Στο 36΄ ο Μάτος θα μπορούσε να αυξήσει τις επιτυχίες της ομάδας του αλλά το σουτ έφυγε δίπλα από την εστία της Βασιλείας. Η ελβετική ομάδα είχε πράγματα να αποκαλύψει και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους έχασε μια νέα εξαιρετική ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν ο Στόκερ και πάλι από μοναδική θέση σούταρε στα ύψη, μόνος μπροστά από την εστία του Πασχαλάκη.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά και πλησίασαν με καλές φάσεις στο δεύτερο γκολ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στους Θεσσαλονικείς, που στο 55΄ άγγιξαν το δεύτερο τέρμα τους με τον Λημνιό, αλλά το πλασαριστό κοντινό σουτ που έκανε ο Βολιώτης έδιωξε με ετοιμότητα σε κόρνερ, ενστικτωδώς, ο γκολκίπερ Γιόνας Όμλιν.

Η κούραση στις κινήσεις των παικτών άρχισε να διαφαίνεται στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο Λουτσέσκου δεν έδειξε να βιάζεται για να αλλάξει κάτι στο σχηματισμό του. Στο 71΄ ο Ζαμπά δεν πρόλαβε να πλασάρει την μπάλα στην ελβετική εστία μετά από ενέργεια του Μάτος και στο 75΄ ο Πέλκας έκανε μετωπική προσπάθεια και άστοχο σουτ, από το ύψος της περιοχής.

Ο ΠΑΟΚ έψαξε το δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο 80΄, όταν με προσωπική ενέργεια ο Πρίγιοβιτς διάνυσε μεγάλη απόσταση με την μπάλα κι αφού συνεργάστηκε με τον Λημνιό σκόραρε με σουτ για το 2-0. Όμως το γκολ αυτό δεν έμελε να το απολαύσει ο ΠΑΟΚ, αφού στο μεθεπόμενο κιόλας λεπτό ο Αγιέτι με κεφαλιά μείωσε σε 2-1, αξιοποιώντας πολύ καλή σέντρα του Στόκερ και λανθασμένη αντίδραση του Πασχαλάκη.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο και μετά την αντικατάσταση του Πρίγιοβιτς ο ΠΑΟΚ έπαιξε ως το τέλος χωρίς κλασικό σέντερ φορ, με τον Ελ Καντουρί να κρατά τη θέση εκ περιστάσεως. Λίγο αργότερα το παιχνίδι έληξε με τη βραχεία διαφορά του ενός τέρματος στη νίκη του ΠΑΟΚ, που οφείλει πλέον να την υπερασπιστεί στη Βασιλεία, την 1η Αυγούστου.

Διαιτητής: Μάντλεϊ (Αγγλία)

Κίτρινες: Ντιέ, Στόκερ, Φράϊ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίτσιο, Πέλκας, Ζαμπά (72΄ Ελ Καντουρί), Λημνιός (90΄+3 Σάκχοφ), Πρίγιοβιτς (82΄ Ουάρντα)

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Όμλιν, Φράι, Πετρέτα (44΄ Κάϊσερ), Σούκι, Ριβέρος, Τσούφι, Ντιέ, Στόκερ, Ομπερλέν (62΄ Καλούλου), Μπαλάντα, Αγιέτι (90΄+4 Μπουά)

Λουτσέσκου: «Θα πάμε και για δεύτερη νίκη»

Σίγουρος για την δυνατότητα πρόκρισης της ομάδας του, παρουσιάστηκε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Ραζβάν Λουτσέσκου στην συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα της Τούμπας. Πριν τοποθετηθεί για το παιχνίδι, ο Ρουμάνος τεχνικός μίλησε για την τραγωδία στην Αττική, μετά τις φονικές πυρκαγιές και εξέφρασε την θλίψη του για τα όσα συνέβησαν.

Αναλυτικά, είπε: «Πρώτα από όλα θέλω να πω ότι η σκέψη μου είναι στις οικογένειες των ανθρώπων που έχασαν τη ζωή τους στις φονικές πυρκαγιές της Αττικής. Είναι μία πολύ στενάχωρη μέρα και είμαστε τυχεροί που βρισκόμαστε εδώ σήμερα και μιλάμε για ποδόσφαιρο, οπότε οι σκέψεις μας είναι στους ανθρώπους εκεί».

Για το συναίσθημα που έχει μετά το σημερινό αποτέλεσμα: «Είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες μου, αλλά ναι υπάρχει κι απογοήτευση για το γκολ που δεχθήκαμε στο τέλος. Παρόλα αυτά, πήραμε τη νίκη και να είστε σίγουροι πως θα πάμε στην Ελβετία, όχι για να προκριθούμε, αλλά για να κερδίσουμε. Αυτή είναι η νοοτροπία μας, αυτό ξέρουμε να κάνουμε και κάθε παίκτης ξέρει ότι θα πάμε να πάρουμε τη νίκη, ακόμη κι αν αντιμετωπίσουμε μία πολύ καλή ομάδα και μία καυτή ατμόσφαιρα».

Για το αν αλλάζει το σημερινό σκορ τα πλάνα του και για την απόδοση των Λημνιού-Ζαμπά: «Θα ξεκινήσω από τη δεύτερη ερώτηση. Και οι δύο παίκτες τακτικά ήταν σχεδόν τέλειοι. Έκαναν μία πολύ μεγάλη προσπάθεια στο πλάι και δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ. Πρέπει και οι δύο να ξέρουν ότι στο ποδόσφαιρο όταν σου δίνεται μία ευκαιρία, θα πρέπει να την αρπάξεις. Και με τη θέληση και την αποφασιστικότητα σου, μπορείς να έχεις πολύ καλά παιχνίδια. Δεν είναι μία δραματική αλλαγή μετά από αυτό το σκορ. Παρόλα αυτά πρέπει να ξέρουμε ότι σε αυτό το επίπεδο, το παραμικρό λάθος, μπορεί να σου στοιχίσει. Η Βασιλεία είχε 2 μεγάλες ευκαιρίες, μία από ένα δικό μας λάθος και μετά ήρθε και το γκολ, σε μία χαζή κατάσταση στην οποία βρεθήκαμε και ήμασταν πραγματικά άτυχοι. Γενικά νομίζω ότι κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, είχαμε πολύ καλές ευκαιρίες και είχαμε καλό τρανσίσιον, όσον αφορά στην μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση. Ήταν φυσιολογικό το 2-0 και μιλάω για τη συνολική εικόνα του αγώνα, αλλά θα πρέπει να σεβαστούμε και τον αντίπαλο κι εννοώ ότι σε μία φάση που μπορεί να είσαι χαλαρός, μπορεί να το πληρώσεις».

Για την αντίδραση των παικτών του μετά το τέλος του αγώνα: «Ναι, 1-2 παίκτες έδειξαν απογοητευμένοι, αλλά δεχόμενος ένα γκολ στα τελευταία λεπτά, είναι λογικό να υπάρξει απογοήτευση. Αλλά στα αποδυτήρια τους είπα ότι θα πάμε στην Ελβετία, για να κερδίσουμε. Αυτή είναι η νοοτροπία μας, είμαστε ένα πολύ καλό σύνολο κι αν κάποιος δεν το πιστεύει αυτό, θα πρέπει να μου το πει αυτό και να μείνει στην Θεσσαλονίκη. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο μας, δεν θα πάμε να παίξουμε μόνο άμυνα, θα πάμε να προκριθούμε».

Για την αλλαγή Πρίγιοβιτς-Ουάρντα: «Ήταν το τέλος του παιχνιδιού για τον Πρίγιοβιτς, οπότε έτσι κι αλλιώς θα γινόταν σε εκείνο το χρονικό σημείο. Δεν είχε άλλες ανάσες».

Για το αν υπάρχει παίκτης πίσω από τον Πρίγιοβιτς: «Έχουμε συζητήσει πολλές φορές για αυτό. Παρόλα αυτά με την ποιότητα τους ο Ελ Καντουρί, ο Ουάρντα και ο Πέλκας δημιούργησαν πολύ καλές ευκαιρίες. Μπορούμε να πούμε ότι ήταν μία ασυνήθιστη κίνηση, αλλά βρήκαμε χώρους ανάμεσα στις γραμμές και μπορέσαμε να φέρουμε την μπάλα στην επίθεση».

Για την εικόνα του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος και την αλλαγή στο δεύτερο: «Προς το τέλος του αγώνα σκοράραμε το 2-0 με τους ίδιους παίκτες. Δεν ξέρω αν οι αλλαγές έπρεπε να γίνουν νωρίτερα. Θυμάμαι και τις τελευταίες ενέργειες και του Ζάμπα, άσκησε μεγάλη πίεση στην αμυντική γραμμή της Βασιλείας. Είχαμε απέναντι μας μία πολύ καλή ομάδα που ανά πάσα στιγμή μπορεί να σε αιφνιδιάσει και να πιέσει, γιατί είναι μία πολύ καλή ομάδα».