Ολυμπιακός-Πανιώνιος 4-0, ο Παναιτωλικός 2-0 μέσα στη Λαμία

Εξαιρετικός σε ακόμη ένα παιχνίδι εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 4-0 του Πανιωνίου για την 19η αγωνιστική της Super League και περιμένει πλέον ένα δώρο από την «ΑΕΚ». Οι Πειραιώτες αν και δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα πέτυχαν το πρώτο τους τέρμα με τον Χασάν (68′) και στη συνέχεια δεν σταμάτησαν να βρίσκουν δίχτυα. Γκερέρο (75′), Χριστοδουλόπουλος (79′ πεν) και Βούκοβιτς (86′) σκόραραν για τον Ολυμπιακό, που μείωσε στους 5 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο.

Σε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δημιούργησαν πολλές φάσεις, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και έχασε πάμπολλες ευκαιρίες, κυρίως με τον Χριστοδουλόπουλο, αλλά ο Πανιώνιος ήταν αυτός που απώλεσε την πιο κλασική ευκαιρία στο 10′, όταν ο Καμαρά νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Σα. Οι γηπεδούχοι, παρά τις 10 τελικές προσπάθειες δεν βρήκε δίχτυα λόγω του εκπληκτικού Κότνικ.

Ο επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «ερυθρολευκοι» σφυροκοπούσαν την εστία του Κότνικ, αλλά τόσο ο Χριστοδουλόπουλος, όσο και ο Τοροσίδης δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν «μονότερμα» τον Πανιώνιο και δημιουργούσαν πολύ εύκολα φάσεις, το πολυπόθητο γι αυτούς γκολ, ήρθε στο 68′.

Ο Τοροσίδης έβγαλε την παράλληλη σέντρα, ο Γκερέρο άφησε πανέξυπνα την μπάλα και ο Χασάν ανενόχλητος την έστειλε στα δίχτυα πετυχαίνοντας το τρίτο του τέρμα στη χρονιά και το δεύτερο απέναντι στον Πανιώνιο. Αυτό το γκολ έβγαλε το άγχος από τους γηπεδούχους και στο 75′ ο Γκερέρο έκανε το 2-0. Τέσσερα επτά αργότερα ο Χριστοδουλόπουλος κέρδισε κι εκτέλεσε πέναλτι ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Βούκοβιτς, ο οποίος στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κοτσάνης
Κίτρινες: Νάτχο, Χριστοδουλόπουλος, Χασάν, Βούκοβιτς – Καμαρά, Κόρμπος, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Ελαμπντελαουί (14′ λ.τρ. Τοροσίδης), Καμαρά, Νάτχο, Χριστοδουλόπουλος (80′ Ζιλ Ντίας), Ποντένσε, Χασάν (83′ Σολδάνο), Γκερέρο

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Κότσιτς, Κόρμπος (55′ Μανθάτης), Μακρύλλος, Οικονομίδης (80′ Σπιριντόνοβιτς), Τσιλούλης, Σίντι Άλι, Καμαρά

Έβαλε τέλος στο σερί της Λαμίας ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων εντός έδρας νικών που μετρούσε η Λαμία εντός του 2019, περνώντας νικηφόρα με 2-0 από την πρωτεύουσα της Φθιώτιδας και επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από πέντε παιχνίδια και συγκεκριμένα μετά το «διπλό» (1-2) στο «Κλεάνθης Βικελίδης. Η ομάδα του Δέλλα, που έφτασε τον Άρη στην έκτη θέση (με παιχνίδι περισσότερο), σκόραρε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τους Γουίλιαν στο 25ο και Μπαΐροβιτς στο 71ο λεπτό.

Ο Παναιτωλικός είχε μεγαλύτερη διάθεση στο πρώτο ημίχρονο και οι προσπάθειες των παικτών του επιβραβεύθηκαν στο 25ο λεπτό, όταν ο Γουίλιαν έγινε αποδέκτης της μπάλας, ύστερα από προσπάθεια για κοντρόλ με το στήθος του Μπαΐροβιτς που βγήκε… ασίστ και από το ύψος της μικρής περιοχής την έστειλε στα δίχτυα του Μελίσσα. Στο 40΄ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ζητώντας πέναλτι για χέρι του Μιχάι, σε προσπάθειά του να απομακρύνει, αλλά ο διαιτητής Γρατσάνης το θεώρησε ακούσιο.

Η ομάδα της Φθιώτιδας ξεκίνησε καλύτερα στο β΄ ημίχρονο, με τον Μπουλούλη να υποχρεώνει τον Κυριακίδη σε δύσκολη επέμβαση στο 50΄. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, «σφράγισαν» οριστικά το παιχνίδι στο 71΄, όταν ο Γουίλιαν έβγαλε τον Μπαΐροβιτς στην περιοχή, κι εκείνος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση για το 0-2. Η Λαμία είχε κάποιες προσπάθειες, όπως ένα μόλις άστοχο σουτ του Πίτι στο 81΄, αλλά δεν βρήκε το γκολ που θα την ξανάβαζε στον αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βάντερσον – Τσοκάνης, Μπαΐροβιτς, Ντίας, Γουίλιαν

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Μπαράλες, Μπερτόλιο, Καραμάνος (60΄ Πίτι), Χουάν Τομάς (83΄ Σκόνδρας), Δημούτσος, Βάντερσον, Μπουλούλης-Τσαπρούνης (70΄ Επστάιν).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης (62΄ Γιαννακόπουλος), Μιχάι, Τσιγγάρας, Τσοκάνης, Λιάβας, Γουίλιαν, Λουσέρο, Άργκους, Ντίας, Μπαΐροβιτς (74΄ Μάλης), Γκούγκα (82΄ Αμαράλ).